Příprava na pečení aneb správné postupy jsou základem úspěchu

Na kvalitu pečiva má kromě surovin také zásadní vliv i jejich zpracování – mechanické mísení, tření nebo šlehání – a délka zpracování. Neméně důležité je i správné upečení, které určuje nejen vzhled pečiva, ale i jeho objem a chuť.

nez_zacneme.jpg

Křehké těsto zpracováváme co nejrychleji studenýma rukama (chvíli je podržíme pod proudem ledové vody a pak osušíme). Těsto potřebuje v chladu odležet, aby se lepek probudil k životu. S těstem se pak lépe pracuje.

Kynuté těsto naopak zpracováváme při pokojové teplotě, suroviny by měly mít stejnou teplotu. Pracujeme pomalu, všechny suroviny se tak důkladněji promísí a lepkotvorné bílkoviny vpijí a navážou tekutinu. Do těsta se tím dostane víc vzduchu a lépe pak kyne. Zakryjeme ho v míse čistou utěrkou a postavíme na teplé místo.

Na vále, nebo v míse?

Začínající hospodyňky se často řídí formulací receptů – sypké suroviny vysypat na vál, uprostřed udělat důlek a do něj vlít ty tekuté. Až když pronásledují potůčky tekutiny neposlušně unikající ze suchého kopce, pochopí, že je lepší těsto začít zpracovávat v hlubší míse. Ta umravní všechny suroviny a neumožní jim opustit daný prostor. U hustějších těst kynutých – například na buchty, koláče nebo vánočku doporučujeme těsto začít zpracovávat z většiny prosáté mouky nejprve nahrubo vařečkou v míse a pak zbylou mouku prosít na vál a do těsta ji zpracovat ručně, hnětením.

Vymazat, či vyložit?

Vymazávání a vysypávání plechu, na kterém se chystáme péct koláče či drobné cukroví, nebo pekáče, v němž budeme péct buchty, dnes ušetří pečicí papír. U dortové otevírací formy pokryjeme pečicím papírem dno a boky vymažeme tukem a vysypeme moukou nebo strouhankou. Použít můžeme také pečicí ráfek (vymazaný tukem a vysypaný moukou či strouhankou). Ráfek položíme na plech s pečicím papírem a papír postupně přehýbáme okolo jeho spodního okraje tak, že vytvoří dno. 

Na podobnou vychytávku u bábovkové formy zatím ještě nikdo nepřišel, takže pokud chceme mít bábovku pěkně žebrovanou, musíme formu důkladně vymazat máslem nebo jiným tukem a pak pečlivě vysypat hrubou moukou nebo strouhankou. Plníme ji těstem maximálně do dvou třetin jejího objemu, protože těsto pečením nabyde.

nez_zacneme2.jpg

Teplota trouby

Správné upečení je vrcholem celé přípravy, má vliv na objem i kvalitu pečiva. Různá těsta potřebují rozdílný způsob pečení i odlišnou teplotu. Příliš prudce pečená těsta sice rychle vyběhnou, ale po upečení stejně rychle „spadnou“. Dlouhé až pozvolné pečení těsto vysušuje a to je pak tvrdé a drobivé. 

Trouba musí být vždy předehřátá. Více (na 180 °C) u těst tučnějších – například plundrového, listového a lineckého, méně (na 160 °C) při pečení těst chudších na tuk – například u těsta piškotového nebo třeného. Výjimkou je těsto vánočkové. To je ideální péct při teplotě maximálně 140 °C po dobu okolo 1 hodiny (podle hmotnosti těsta). 

Pečivo vložené do předehřáté trouby na povrchu zvláční, protože se na něm srazí vlhkost z ovzduší. Se stoupající teplotou se plyn v těstě ohřívá, rozpíná se, a tím pečivo zdvíhá a kypří. Kdybychom pečivo dali do málo předehřáté trouby, dál by kynulo, roztékalo se a ztrácelo tvar. Při pečení kynutých těst lze dát do trouby plechový hrnek s vodou, která se pozvolna odpařuje a těsto tak zvláčňuje. Po upečení je kypré. Příliš rychlým zapečením se na povrchu utvoří neprodyšná kůrka, která bude bránit správnému propékání těsta. 

U vyšších tvarů, jako jsou bábovky nebo dorty, se o propečenosti přesvědčujeme vpichem špejle do nejvyššího místa pečiva. Upečeno je až tehdy, ulpí-li na špejli po vytažení jen vlhké drobečky.

Chladnutí

Upečené pečivo necháváme vychladnout na kovové mřížce. Z formy je vyklopíme, jakmile trochu vychladne, aby se nesrazilo. Kdybychom ho nechali chladnout ve formě, zespoda by díky páře z pečení, která nemá kam unikat a srazí se v tekutinu, zvlhlo.

_Q3A3925_resize.jpg

Více rad a tipů na pečení najdete v knize Sladká první republika

Previous
Previous

Jemné buchty

Next
Next

Ořechová bábovka