Retro recepty z Pragomixu, nejstaršího českého mixéru

Ačkoliv si dnes jen málokdo dokáže v kuchyni poradit bez mixéru, v roce 1956, kdy se na trhu objevil mixér Pragomix, tomu bylo jinak. Hospodyňky dlouhá léta netušily, jak a k čemu by jim byl mixér užitečný, proto se na ně až do roku 1958 prášilo v regálech skladu. Zda k úspěchu Pragomixu dopomohla i knížka receptů, při kterých mixér lze využít, jen těžko odhadovat. Kvalitu tehdejších receptů můžete posoudit sami. A třeba i nějaký z nich zkusit…

0.jpg

Legendární mixér Pragomix, zhotovený dle návrhu Miloše Hájka, nejprve nejde na odbyt, za čímž stojí nízká osvěta i propagace. Rodiny chodí dlouhá léta kolem výloh prodejen a pouze hádají, k čemu se Pragomix asi používá. Závody nakonec našly cestu, jak se do srdcí hospodyň přece jen dostat. Za úspěchem stála inovativní reklamní i edukativní kampaň cílená na pracující nezávislé ženy, kterým díky snadné údržbě a rychlému užití vyjde během přípravy rodinné večeře čas i na vodovou ondulaci. Postupem času si tento spotřebič našel místo ve většině domácností a dnes si bez mixéru přípravu jídla dovedeme asi jen stěží představit.

Takto vypadaly jedny z prvních receptů, se kterými si české hospodyně mohly Pragomix vyzkoušet.

pragomix_vnitrek.jpg

Masité hašé pro děti

15 dkg masa (maso hovězí, telecí nebo játra apod.), 1 a ½ dkg másla, 1 a ½ dkg hladké mouky, sůl, citron

Z tuku a mouky si připravíme světlou jíšku, kterou zředíme vodou a povaříme. Po prochladnutí dáme do mixéru a po částech přidáváme na kousky nakrájené maso. Mixujeme jednu až dvě minuty, podle tuhosti masa. Přendáme na kastrolek a dobře podusíme. Větším dětem můžeme přidat trochu jemně sekané cibule, menším přidáme jen pár kapek citronové šťávy. Nejmenším dětem připravíme hašé méně a vmícháme je do bramborové nebo slané rýžové kaše.

Majonéza ze žervé

2 tvarohová žervé ve váze dohromady asi 12 dkg, 1 žloutek, 10 dkg oleje, šťáva z poloviny citronu, sůl, cukr

Do mixéru dáme žervé a žloutek a mixujeme asi 15 vteřin. Potom začneme přilévat otvorem ve víčku mixéru olej    a mixujeme ještě asi 1 minutu. Hotovou majonézu podle chuti přisolíme, přisladíme a okyselíme. Tato lehká majonéza se hodí zvláště na rybu a na zeleninu.

pragomix_zelenina.jpg

Fazolový krém

40 dkg vařených bílých fazolí, krém, 2 žloutky, 5 dkg cukru, 2 lžíce hladké mouky, 3 dkg másla, 1/8 litru mléka

Fazole den předem namočíme a v téže vodě vaříme asi 2 hodiny, až jsou měkké. V hrnku uvaříme vanilkový krém a necháme prochladnout. Toto množství dáme nadvakrát do mixéru (to znamená polovičku fazolí a polovičku krému). Do skleněné misky dáme dětské piškoty slepované pikantní zavařeninou a zalijeme je řídkým fazolovým krémem. Navrchu zdobíme šlehačkou.

Vinný krém

3 vejce, 3 lžíce cukru, 1 vanilkový cukr, 2 žervé, trochu bílého vína

Do mixéru dáme celá vejce bez skořápek, přidáme cukr, žervé a bílé víno. Mixujeme do pěny. Hned podáváme, ať samotný, nebo s piškoty.

mock1.jpg

NOVÁ KNIHA: ETA v životech našich domácností

Vizuálně bohatá kniha, na níž se podílel Jiří Hulák, historik designu z Národního technického muzea, a Kristina Šemberová, znalkyně gastronomie první republiky, přináší nejen retro podívanou od 40. let po současnost. Mapuje také proměnu životního stylu v našich domácností.

Previous
Previous

Retro recepty z roku 1951 pro elektrický šlehač 

Next
Next

Pracujeme doma míň než před 100 lety?