Proč jsou relaxační koupele tak blahodárné?
Byliny jsou darem od přírody nám lidem, ať už toto slovní spojení vypadá jako otřepaná fráze, či nikoliv. Tyto dary dokážeme s chutí přijmout v podobě dobrého jídla nebo po nich sáhneme jako po léku na různé lidské i zvířecí neduhy. Bylinné silice a extrakty z bylin nám mohou pomoci zkoncentrovat mysl, uleví od nespavosti, uklidní organismus ve vypjatých obdobích a dokáží zregenerovat naše bolavé tělo. Nejenom vnitřně, ale i díky blahodárným koupelím.
Teplé bylinné koupele zlepšují prokrvení pokožky, což vede k regeneraci tkání, a proto jsou obzvláště vhodné pro sportovce a aktivní lidi nebo jako úleva po náročném dni v práci. Bylinné koupele lze samozřejmě využít i jako rychlou úlevu v podobě koupele nohou. Po 20 minutách klidu s nohama v teplé vodě budou zrelaxované nejen vaše končetiny, ale uleví se i vaší mysli.
Jsou to právě bylinné extrakty, výtažky z rostlin, které dokáží laboratoře díky moderním technologiím koncentrovat, „zmenšit“ pro všestranné užití, a také silice, éterické neboli esenciální látky obsažené ve všech rostlinách, které tělu při koupelích poskytují úlevu. Každá bylina má jiné účinky, velmi efektivně se dá použít jejich kombinace, která uleví unaveným svalům či namáhanému kloubnímu aparátu nebo pomůže tělu v boji proti nachlazení.
Pro své léčivé účinky jsou bylinné přísady do koupelí využívány i v profesionálních balneo provozech mnoha lázeňských domů, třeba v Poděbradech nebo ve Františkových Lázních. Domácí koupel může nahradit i tu profesionální, pokud použijete správnou a osvědčenou bylinnou koupelovou směs. Jaké bylinky by měla léčivá koupel obsahovat?
Kopřiva dvoudomá
V lidové medicíně se dříve kopřivami šlehaly klouby. Věřilo se, že tato procedura pomůže nemocnému od revmatu – a skutečně tomu tak bylo. Postižené místo se totiž prokrvilo, díky čemuž došlo k úlevě od bolesti. Soudobé poznatky potvrzují moc kopřivy ulevit od kloubního onemocnění, bolestí páteře i od potíží spojených s křečovými žílami. Tato žahavá bylina má také schopnost detoxikovat organismus, a to nejen v případě popíjení nálevu z kopřivy, ale i při léčebných koupelích.
Máta peprná
Pokud vás trápí obtíže spojené s revmatismem, stane se kromě kopřivy vaší oblíbenou bylinou i máta pro svůj zklidňující, chladivý efekt a schopnost tlumit bolest. Koupel z máty může pomoci zmírnit svědění i bolesti jako důsledek ekzémů či jiných kožních vyrážek. Máta umí očistit kůži od potu a ochladit organismus, což oceníte v horkém letním dni nebo po sportovním výkonu. Zapomenout se však nesmí ani na její jedinečnou vůni, která příjemně osvěžuje mysl.
Levandule lékařská
Levanduli přidávali do koupelí již staří Římané. Říká se, že její jméno vzniklo z latinského slova lavare, tedy koupat se. Podobně jako máta umí i levandulové silice příjemně prokrvit pokožku. Odepřít se levanduli nedá ani schopnost ulevit od revmatických bolestí. Na levanduli se obraťte také v případě špatně se hojících ran, které pomůže vyléčit. Omamná vůně levandule zklidňuje mysl.
Vrba bílá
Podobně jako u kopřivy a máty i výtažky z vrby umí ulevit od bolavých kloubů a svalů. Díky svíravým, protizánětlivým a dezinfekčním účinkům na kůži vrba ulevuje od kožních onemocnění, vyrážek a nadměrného pocení. Pokud trpíte na nepříjemné pocení nohou, můžete si připravovat namísto koupelí celého těla jen koupele chodidel.
Heřmánek pravý
Zatímco kopřiva, máta a vrba působí hlavně na klouby, heřmánek umí léčit rány na kůži. Díky jeho protizánětlivým a hojivým účinkům se koupel s heřmánkovým výtažkem nebojte používat při bolavých ekzémech a dalších kožních problémech, které způsobují ranky na kůži. Heřmánek umí harmonizovat i pocuchané nervy, takže se koupel doporučuje při celkovém vyčerpání organismu.
Chmel otáčivý
Chmel je známý především pro své zklidňující a sedativní účinky, a to nejen na mysl. Vzhledem k tomu, že působí proti křečím, uklidní i bolavé svaly, a přispěje tak k celkovému uvolnění organismu. Koupel z chmele zároveň čistí pokožku a přispívá k regeneraci kožních buněk.
Silice z kosodřeviny
V koupeli umí esenciální olej z kosodřeviny uvolnit horní cesty dýchací a podpořit vykašlávání. Léčivou koupel se silicí kosodřeviny si tedy dopřejte při nachlazení. Silice dále prokrvuje kůži, a tím podporuje léčbu revmatismu a regeneraci namožených svalů.
Silice z citrónové trávy
Výrazná citrusová vůně umí uklidnit organismus při vyčerpání, stresu, úzkostech nebo nervozitě. Zároveň ji oceníte v případě kožních onemocnění, protože působí proti zánětům i plísním. Umí také podpořit detoxikaci těla a zvýšit vylučování škodlivých látek z těla.