Bylinný detox mysli i těla

Byliny jsou mocné čarodějky, na které nedaly naše prabáby v každodenním životě dopustit. Dnes už sice příliš nevěříme na rituály se sběrem bylin spojené, na jejich léčivé, pročišťující účinky na tělo i na mysl se však stále můžeme spolehnout.

Tělo a mysl jsou dvě spojené nádoby. Jakmile ošidíte péči o tělo, projeví se na špatné náladě či nespavosti. A naopak. Jakmile se nevěnujete pohodovému stavu mysli, hned začnou pobolívat záda, břicho či hlava. Kromě zdravého pohybu, relaxace a dobrého jídla sáhněte také po čistých bylinách s prověřenými detoxikačními účinky. Uvidíte, že se vám brzy bude lépe myslet a budete se cítit lépe i ve svém těle!

Mysl

Heřmánek lékařský

Jedna z nejpoužívanějších bylinek, Matricaria chamomilla, je známá především pro své léčivé účinky při zánětech v ústech a hrdle. Heřmánek má však široké univerzální užití a rozhodně vás potěší pro jeho schopnost zklidnit mysl. Oceníte jej především ve vypjatých obdobích, kdy je mysl rozrušená nejrůznějšími starostmi, kvůli kterým se nejen špatně usíná, ale i spí. Pěstovat si ho můžete doma na zahrádce či v truhlíku, stejně dobře jej ale nasbíráte při procházce krajinou. Po sběru jej stačí jen doma usušit na dobře větraném místě.

Čaj se připravuje ze sušené byliny. Na jeden hrnek jí postačí 1 čajová lžička. V chladných částech roku oceníte také uklidňující koupel s heřmánkem. Po náročném dni si připravte litr heřmánkového nálevu, který následně vlijte do vany s horkou vodou a užijete si relaxační koupel, která uleví vaší namáhané mysli.

Třezalka tečkovaná

Velmi okrasná a silná bylina Hypericum perforatum s žlutými kvítky nese na celém svém těle černé tečky, odtud pochází její jméno. Najdete ji růst na loukách i v prosvětleném lese podél cest, kde ji můžete rovnou posbírat. Jedná se o velmi účinnou a mocnou bylinu se schopnostmi uklidnit mysl a pročistit tělo, kterou je však třeba užívat obezřetně. Vzhledem k tomu, že přináší vědecky ověřenou úlevu od slabších depresí a úzkostných stavů, není možné ji užívat s určitými druhy léků (např. antidepresivy a léky proti migréně). Bylinu je zároveň vhodné užívat pouze v době, kdy není naše kůže vystavena přímým slunečním paprskům.

Ze 2 lžic usušené třezalky (nati i květů) si připravte hrnek nálevu 2–3x denně po dobu 6 týdnů s následnou pauzou. Vhodné je vyzkoušet také tinkturu, a to podle pokynů na lahvičce. 

Řimbaba obecná

Jemná bylinka s latinským názvem Tanacetum parthenium svými kvítky připomíná heřmánek. Roste na slunných loukách bohatých na živiny, s trochou péče se jí však bude dařit také na záhonku nebo v květináči na balkoně. Oblíbí si ji všichni, kdo trpí na migrény či silné bolesti hlavy. Řimbaba totiž prokazatelně pomáhá předcházet migrenózním záchvatům a celkově pročistí hlavu, protože navíc nese relaxační a zklidňující účinky.

Užívat je možné čerstvé listy, čaj nebo tinkturu. Pokud trpíte na časté migrény, určitě doma bylinu pěstujte a jezte preventivně každý den jeden čerstvý list. Při propuknutí bolesti snězte listy dva. Nálev je možné připravit z namleté sušené byliny a denně ho vypít až půl litru. Tinkturu užívejte pro úlevu od migrén dle údajů na lahvičce.

Tělo

Kopřiva dvoudomá

Poměrně opomíjenou bylinu se silnými detoxikačními účinky, Urticu dioicu, najdete na každém rohu. Kopřiva roste na vlhkých a na živiny bohatých místech, ze kterých dokáže vytěžit to nejlepší. Je plná všemožných vitamínů a minerálů, a kromě toho umí výborně pročistit organismus. Vyplatí se ji sbírat čerstvou zejména na jaře a na podzim. Mladou kopřivu je možné na jaře přidat do různých pokrmů či smoothie nebo si z ní připravit špenát, pesto, salát nebo klasický nálev – čaj. Kopřivu lze také sušit pro pozdější použití v zimě.

Na čisticí čaj si zajděte každý den na jaře na čisté místo nasbírat pár stonků kopřivy. Nálev z byliny, kterou louhujete asi 5 minut, připravujte pokaždé čerstvý a popíjejte 3x denně po dobu 14 dní. Máte-li raději smoothie, rozmixujte na jaře a na podzim kopřivu spolu s ovocem a rostlinným mlékem.

Ostropestřec mariánský

Plody bodláku s latinským názvem Silybum marianum dozrávají na konci léta, kdy je vhodné vypravit se do přírody nasbírat zásoby. Ale pozor, květům se dříve říkalo Kristova koruna proto, že jsou poměrně ostré! Ostropestřec hledejte všude podél suchých cest s vápenitou půdou. Plody jsou již totiž tradičně užívány pro posílení činnosti jater a zároveň působí jako antioxidant. Díky tomu se považují za účinný přírodní prostředek detoxikace organismu.

Plody je možné nadrtit, 5 minut povařit a ještě 15 minut nechat vylouhovat. Nálev je potřeba následně scedit a popíjet při několikatýdenní detoxikační kúře. K pročištění organismu je však nejlepší použít tinkturu, ve které se hlavní účinná látka z ostropestřce, silymarin, nejlépe rozpouští.

Smetanka lékařská

Kdo by neznal pampelišku, latinsky Taraxacum officinale, ten jako by nežil. Škoda jen, že je tato významná léčivá rostlina podobně jako kopřiva považována spíš za plevel. Namísto nesnadného boje o trávník bez přítomnosti pampelišky je však možné rostlinu šikovně využít ve svůj prospěch. Pampeliška totiž umí výborně pročistit trávicí systém, podporuje funkci jater i ledvin a vyžene z těla nepotřebné látky. Na jaře je možné si z mladých listů připravit výtečný salát.

Zároveň se také vyplatí vytrhnout pampelišku i s kořenem, ten nechat usušit a připravit z něj nálev. Na jeden hrnek budete potřebovat lžíci sušeného kořene, který necháte 15 minut louhovat. Díky popíjení tohoto čaje podpoříte funkci jater a léčbu případného zánětu v těle.

Previous
Previous

Aby odpad nebyl problém

Next
Next

Krása udržitelné kosmetiky a jak ji poznat