Zeptali jsme se Kitchenette a Maškrtnice: co vy a zahradničení?

Dvě skvělé kuchařky, blogerky a mámy, Markéta Pavleje alias Kitchenette a Juliana Fischerová alias Maškrtnica, nás provázely celou loňskou sezónou Herbáře. Zajímalo nás, jaký je jejich vztah k zahrádce.

HERBAR_8_PROMO_17.jpg

Recepty s chutí a vůní světové kuchyně, thajské speciality, indické pokrmy i zdravé svačinky nám do Herbáře už několik let přináší Markéta Pavleje, jinak známá jako Kitchenette. Vyladěné recepty z kvásku, vypečené chleby a vláčné koláče, to je zase doména Juliany Fischerové alias Maškrtnice. Kateřině a všem divákům dámy předvedly své oblíbené recepty a nešetřily ani tipy, jak si jídlo nejlépe užít. 

Bez jaké zeleniny si neumíte představit život? 

Kitchenette

Určitě jsou to domácí rajčata a okurky! Základ každé kuchyně je cibule a česnek. Ale vzhledem k tomu, že já žiju z každodenního přísunu salátu, je těch druhů opravdu hodně. Libuji si v různých barevných variantách klasické zeleniny. Ráda jídla rozzářím barvami, třeba fialovou mrkví nebo žlutým květákem! A už jsem vyzkoušela také barevné řepy a staré odrůdy rajčat. 

Maškrtnica 

Asi se nedá říct, že bych měla nějakou zeleninu raději než jinou. Ale v zásadě je mou oblíbenou zeleninou vždy ta, co je zrovna v sezóně – na jaře se těším na ředkvičky a saláty a v létě se nemůžu dočkat paprik. Na podzim a v zimě si s chutí užívám brambory a zelí. Co se odrůd týče, tak vyloženě oblíbené nemám. Pěstuji většinou to, čím mě obdaruje moje maminka a kamarádky, které jsou na výsev šikovnější a semínka stihnou vysít včas. Z rajčat jsou mými oblíbenými rozhodně ta masitá „býčí“ a pak také soudková římská.

HERBAR_8_PROMO_16.jpg

Co samy doma pěstujete?

Kitchenette

Mám zahrádku spolu s mojí maminkou, a tak některé věci řeší spíše ona a jiné zase já. Určitě nesmí chybět bylinky, různé druhy cherry rajčátek. Loni se v truhlíku na naší terase dařilo popínavým baby „snackovým“ okurkám. Na zahradě máme vždy nějakou tu dýni hokkaido, cuketu, rukolu, kadeřávek, hrášek, brambory i keřkovské rohlíčky, topinambury, jahody, rybíz a maliny. Borůvky se nám stále nedaří tak, jak bychom chtěli. Zato zelené fazolové lusky rostou krásně! Máme i různé jedlé květy (hlavně kvůli mému focení jídla). Taky pečujeme o pár ovocných stromů. Konkrétně třešeň, starou višeň, co už moc neplodí, meruňky a celkem mladé jablůňky, hrušně a broskev.

Maškrtnica

Směs rajčat – polovinu dostanu jako sazeničky a druhá polovina vyroste z kompostu! Jsou to rajčátka, která se sama uchytila ze zbytků, co jsme na kompost minulý rok vyhodili. Poslední dva roky to tak je v poměru 1 : 1. Je to takový malý zázrak! Ráda pěstuji také kadeřávek, ze kterého po celou zimu po troškách olupuju. Pár salátů do začátku sezóny. A nesmím zapomenout na své oblíbené papriky a lilky – předloni jsem vypěstovala krásné kusy! Záhon je malý, takže pěstuji zeleninu spíše pro chuť a aktuální letní potřebu. Škoda jen, že na konzervaci mi moc nezbyde. 

Máte nějakou vychytávku ohledně pěstování?

Kitchenette

Já toho za svůj život ještě tak moc v zahradě nevykonala a nemám velké zkušenosti. Ale snažíme se zahradu vyživovat ekologicky, a tak hnojíme kompostem, do něj pravidelně přidáváme i nějaký ten koňský hnůj. Snažím si vždy najít nějaké ekologicky šetrné cesty, jak třeba pohnojit nebo okyselit to či ono. Vozíme si hrabanku z hor, ke kyselomilným rostlinám přisypávám kávový lógr a k růžím zase dávám banánové slupky. Moje mamka k velké oblibě všech pravidelně hnojí zahradu jíchou, silně zapáchajícím hnojivem z kopřiv. Abyste ji připravili, v podstatě dáte do sudu nebo podobné nádoby s vodou kopřivy a necháte je hnít, moderně řečeno fermentovat. Výsledek opravdu intenzivně smrdí, ale zahrada jíchu miluje! A od minulého roku máme své vlastní včely, celkem 5 včelstev, ty samozřejmě zahradě také prospívají. 

Maškrtnica 

Jsem kozel zahradník a mám pramálo zkušeností i prostoru, ale osvědčilo se mi hlavně se příliš nestresovat a neunáhlit se při jarním přesazování do zahrady – mám tendenci spěchat a pak mi rostlinky venku pomrznou. Tak letos jinak!

DOMA2-00089-2.jpeg

A co vaše děti, zapojujete je do práce na zahrádce?

Kitchenette

Určitě ano, ony to miluji. Myslím si, že hrabat se v hlíně je taková dětská přirozená nutkavá potřeba. Milují pozorovat ten proces růstu, zrání plodů... A ten trénink trpělivosti! Aktuálně kluci zahradničí na zahradě v Indonésii, kam jsme odjeli na zimu. Za odměnu si v obchodě namísto sladkostí vybrali sáčky se semeny, tak nám tu teď klíčí hrášek a 2 druhy fazolí. Kluci jsou sázením plně pohlceni, už tu zasadili i papáju. Isáček (4 roky) má také své černé chilli papričky.

Maškrtnica

Zapojuju dceru do všeho! Miluje hlavně zalévání, ale taky otrhávání rajčatové postranní výhonky. A samozřejmě ji baví sklízet a sbírat cokoliv od salátu po ořechy. Pomalu už ovládá i ruční sekačku na trávu. Loni jsme spolu prosívaly kompost. To ji hodně bavilo. Dokonce s kamarádkami zachraňovaly žížaly, které se zachytávaly na sítu, a pomáhaly jim zpátky do hlíny.

Previous
Previous

Léčivé bylinky do květináčů i na záhonky

Next
Next

Jak na pěstování kořenové zeleniny?