Štiplavé i sladké odrůdy cibule

Cibule je základní kámen kuchyně, proto by v žádné domácnosti tato zelenina neměla chybět! Kdo má rád změnu, měl by se podívat po odrůdách, které nejsou jen fádně žluté a kulaté. Pár takových zajímavých cibulí vám rádi představíme.

DSC08319.jpg

Cibule se nikdy neztratí. Můžeme ji sklízet mladou jako jarní cibulku, ale i později jako už pěkně vyrostlou cibuli. Co si cibule vypěstovat tolik, že budeme mít ve sklepě zásoby až do jara? A pokud si zasadíme zimní cibuli, sklízíme pouze nať. Tu můžeme sklízet od jara až do podzimu. Jaká odrůda cibule by doma neměla chybět vám?

Jarní Všetana

Cibule jarní Všetana je výnosnou odrůdou určenou pro přímý konzum. Je velmi odolná proti mechanickému poškození a výborná k dlouhodobému skladování. Lze ji pěstovat z přímého výsevu i ze sazečky. Dužinu má bílou, lehce nažloutlou a chutná jemně nasládle. Na dobré výnosy se lze spolehnout ve všech pěstitelských oblastech. Výborně chutná v tepelně upravených pokrmech i za syrova v salátech. Cibule má široké využití v kuchyni, můžete z ní připravit cibulovou polévku, lze ji využít jako základ většiny tepelně upravených pokrmů.

Tuto odrůdu najdete na e-shopu zde.

Holandská krvavě rudá

Cibule lze sklízet na jaře jako mladé cibulky nebo je možné nechat jim více místa a času, aby dozrály a nabyly velikosti. Svou charakteristickou rudou barvu získávají postupně, jako mladé jsou bílo-růžové a postupně přecházejí do tmavě červených odstínů. Jemná sladká chuť této odrůdy je lahodná, zvláště když je cibule mladá. Skvěle se hodí čerstvá do salátu, do pomazánek a na ozdobu pokrmů.

Tuto odrůdu najdete na e-shopu zde.

Sladká Walla Walla

Neradi pláčete při krájení cibule? Zapřemýšlejte tedy, jestli si na políčko nezasadit právě odrůdu Walla Walla. Cibule je velká, má krásný hnědý povrch a uvnitř je čistě bílá. Skvělá je ale zejména pro svou chuť, která je jemná a neštípe. Wala Wala mají rády zejména děti, protože není ostrá a má příjemnou sladkou chuť. Skvěle se hodí syrová třeba do salátů. Odvažte se a zkuste se do ní zakousnout jako do jablka. Tato odrůda není vhodná ke skladování.

Tuto odrůdu najdete na e-shopu zde.

Rossa di Tropea

Stará odrůda sladké cibule, která je v Itálii slavná pro svou sladkou a jemnou chuť. Do země ji přivezli Řekové, kteří ji získali už od Syřanů a Babyloňanů. Má líbivou sytě fialovou barvu a kulatý tvar, který je občas lehce protáhlý do špičky. Sladká cibule je díky své jemné delikátní chuti skvělá syrová do salátů, pomazánek či na ozdobu pokrmů. Můžete ji ale i nakládat, smažit, péct či vařit. V italském městečku Tropea se vyrábí sladká cibulová marmeláda, která dodá jídlům šmrnc. 

Tuto odrůdu najdete na e-shopu zde.

DSC07498.jpg

Bianka di Maggio

Cibule Bianka di Maggio je italská odrůda vyznačující se velmi atraktivními středně velkými bílými cibulemi vynikající sladké jemné chuti vhodnými pro grilování, do salátů, na běžné vaření a na moření. Cibule samotné jsou velice chutné pečené nebo pražené. Tato odrůda je vhodná k pěstování i v chladnějších oblastech. Cibule má široké využití v kuchyni, nicméně pro své příznivé zdravotní účinky je proslulá taktéž v přírodní medicíně. V kombinaci s cukrem výborně funguje proti kašli, pomáhá taktéž proti otokům po bodnutí hmyzem.

Tuto odrůdu najdete na e-shopu zde.

Gerda zimní

Zimní naťová cibule vhodná pro celoroční řez. Nejlepší je nechat cibulku první rok růst a sklízet ji až rok následující. Zimní odrůdy cibule (také se jim říká sečka) jsou vytrvalé rostlinky, které se množí pomocí dělení cibulek. Vznikají tak trsy, sečku je vhodné po pár letech rozsadit. Cibulka je výborná na trávení a obsahuje velké množství vitamínu C. V kuchyni můžeme používat jak nať, tak i celou rostlinu. Nať je skvělá na ozdobení jídel a do pomazánek, používáme ji podobně jako pažitku. Celá rostlina se hodí zejména k využití v asijské kuchyni. 

Tuto odrůdu najdete na e-shopu zde.

Schoderleer

Schoderleer je cibule hruškovitého tvaru. Jedná se o starou odrůdu cibule z rakouské oblasti Laa an der Thaya. Je vhodná k uskladnění. Tato cibule se v kuchyni skvěle hodí na všechny způsoby úpravy – ať už do salátů, k tepelné úpravě, či jako základ četných jídel.

Tuto odrůdu najdete na e-shopu zde.

Červená Brunšvická

Cibule Brunšvická je pozdní italská odrůda červené cibule. Plody má střední až velké tradičního cibulovitého tvaru, tmavě červené až purpurové barvy, uvnitř bílorůžové. Doba zrání je cca 120 dní. Rostlina preferuje středně těžké hlinitopísčité půdy a stanoviště na plném slunci. Závlaha vhodná pouze do poloviny července. Cibule nachází v kuchyni velmi široké uplatnění a zastává i dekorativní charakter. Vyznačuje se jemnou sladkou chutí. Hodí se jak na přípravu teplých pokrmů, tak i do nejrůznějších zeleninových salátů.

Tuto odrůdu najdete na e-shopu zde.

DSC08473.jpg

Semínka jarní, zimní i kuchyňské cibule

Všechny najdete

Previous
Previous

Jak se na jaře postarat o půdu

Next
Next

České i světové odrůdy zelí