Rostliny, které u vás doma spolehlivě vyčistí vzduch
Smog a znečištění ovzduší městskou hromadnou dopravou či přílišnou industrializací ve větších městech vnímá většina z nás, již málokdo se však zamyslí nad kvalitou vzduchu domovů, kanceláří či jiných prostor, ve kterých trávíme většinu svého času. Co dělat pro jeho zlepšení? Jednoduchá rada – zabydlete si obývák či pracovní stůl krásnými tlustolistými rostlinami.
Především obyvatelé měst tráví v interiérech opravdu vysoké procento veškerého času, kvalita ovzduší budov se tak v posledních letech dostala mezi 5 největších ekologických rizik pro zdraví veřejnosti. Tímto problémem se zabývá například americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA), která definovala zkažený vzduch a s ním spojené potíže jako bolesti hlavy, závratě, podrážděné sliznice a další jako „syndrom nezdravých budov“ (viz https://www.epa.gov/indoor-air-quality-iaq). Chemické látky (především formaldehyd) se mohou kontinuálně uvolňovat nejen z nábytku, parket, závěsů, koberců a dalšího vybavení, ale taktéž z nejrůznějších čisticích prostředků, či dokonce z kosmetických přípravků. Nakonec nesmíme zapomenout ani na elektrosmog či na prach, plísně a další mikroorganismy.
Řešením se však naštěstí zabývá mimo jiné i NASA, jejíž výzkumný tým v čele s doktorem B. C. Wolvertonem vytvořil studii popisující fascinující účinky některých rostlin při čistění ovzduší od zbytků benzenu, čpavku, formaldehydu a dalších škodlivých látek (viz http://www.wolvertonenvironmental.com/MsAcad-93.pdf). Tyto rostliny dokáží mechanicky odstranit až 90 % tohoto znečištění, mimo to také příznivě zvlhčují vzduch v místnosti. Podívejte se, jaké rostliny vám pomohou doma či v kanceláři zvýšit kvalitu vzduchu, a ovlivnit tak nejen vaše fyzické zdraví, ale i duševní pohodu.
Bambusová palma
Bambusová palma se opravdu skvěle uplatňuje jak v bytě, tak na pracovištích. Funguje jako zaručený lapač chemie uvolňované z nábytku a nátěrů – především trichloretylenu, benzenu a formaldehydu. Pohlcuje taktéž amoniak, který je schopný naleptávat sliznice a vyskytuje se ve většině čisticích prostředků a hnojiv.
Chamaedorea
Pokud se vám doma práší, určitě nezapomeňte na chamaedoreu, která si poradí taktéž s trichloretylenem, formaldehydem a dalšími chemikáliemi. Aby se jí ale dobře dařilo a byla schopná tuto filtrační činnost vykonávat, nezapomínejte jí pravidelně zvlhčovat listy a dopřávat dostatek slunečních paprsků.
Banánovník
Podobně jako chamaedorea také banánovník svými velkými listy mimořádně zvlhčuje vzduch a zbavuje jej většiny chemických (formaldehydu) i prachových částic. Ke své spokojenosti sice vyžaduje vyšší teploty (alespoň 25 °C), nicméně jedná se o unikát, který si pořádnou péči zaslouží.
Fíkus
Fíkus je asi nejklasičtější pokojová rostlina. Věděli jste ale, že kromě dekorování místnosti má velmi kvalitní čisticí účinky? Skvěle pohlcuje prach i škodlivé látky obsažené především v tabákovém kouři či syntetických vláknech. Jeho listy však obsahují mléčnou šťávu s latexem, proto je tato rostlina nevhodná pro alergiky na latex. Fíkus nesnáší změny teploty a potřebuje častější rosení, nicméně jinak se jedná o relativně nenáročnou rostlinu.
Aloe vera
Aloe vera je známá především pro své léčivé a antiseptické účinky, skvěle ovšem funguje i jako lapač zbytků chemických látek. Ze svého okolí pohlcuje především formaldehyd, toluen a benzen. Velkým pozitivem je i její údržbová nenáročnost, jednoduché množení a schopnost rychlé adaptace v novém prostředí.
A nezapomeňte na kaktusy!
Sice se říká, že podle zásad východního učení feng šui bychom měli všechny kaktusy vynechat, většina z nás k nim ale chová natolik silné sympatie, že říct sbohem jim zkrátka nedokáže. Naštěstí ale nemusí – kaktusy totiž spolehlivě a efektivně mírní elektrosmog. A tuto jejich funkci lépe nenahradí téměř žádná dostupná rostlina. Kaktusy tedy patří především na pracovní stůl, okenní parapet kanceláře či jako dekorace kolem televize a dalších elektrospotřebičů.