České i světové odrůdy zelí

Zelí už je svázáno s českou kuchyní nerozdělitelným poutem. Vepřo knedlo zelo mluví samo za sebe! A kdo by neměl rád zelňačku? Mňam. A když si vypěstujeme zelí hezky na vlastní zahrádce, bude se nám vařit jedna báseň!

DSC00002-4.jpg

Nejenže je zelí chutná rostlinka, je také velmi zdravá! Obsahuje spoustu vitamínu C, který je tak moc potřebný v zimním období. A kysané zelí díky mléčnému kvašení působí přímo blahodárně na naši střevní mikroflóru. Na záhonku si můžeme vypěstovat zelí od raných po pozdní odrůdy, některé nám na zahrádce dokonce vydrží i pod sněhem. Tak vzhůru do jeho pěstování!

Vysocké

Legendární česká odrůda pocházející z okolí Vysoké nad Jizerou. Zmínky o ní jsou staré 350 let a zelí se pěstuje v lokalitě dodnes. Je výjimečné díky své křehkosti, šťavnatosti a vynikající chuti, stalo se jednou z nejoblíbenějších odrůd u nás. Pro toto zelí je typická sytá tmavě fialová barva, jedná se tedy o zelí červené. Roste do působivé špičky, která se nám může v pozdních měsících schovat pod sněhem. Kvůli své křehkosti a šťavnatosti se příliš nehodí ke skladování.

Tuto odrůdu najdete na e-shopu zde.

Duhové Italské San Michele

Pozdní savojská odrůda velmi zajímavě zbarveného zelí, které zaujme na první pohled. Konce listů jsou červené až tmavě fialové a zdobí je lehké zvlnění. Tvoří velké pevné hlávky, které jsou ideální pro zimní pěstování, velmi dobře se skladují. Zimní teploty dokonce zlepšují chuť tohoto zelí! 

Tuto odrůdu najdete na e-shopu zde.

Z Jersey na holi

Tento druh zelí se podobá kapustě, má však velmi robustní stonek. Dalo by se říci, že je to spíše kmen. Jeho počátky sahají až do dob starého Říma a do míst Normanských ostrovů. Dříve se používal jako krmivo pro zvěř a z jeho kmene se tradičně vyráběly vycházkové hole . Na počátku 20. století se těchto holí prý prodalo asi 30 000 kusů. Kmen se také využíval pro výrobu oplocení. V Portugalsku se prý odrůda pěstovala výhradně pro živení dobytka, a to s velkým úspěchem: 5 rostlin údajně uživilo až 100 ovcí nebo 10 krav s tím, že ovce pak produkovaly velmi kvalitní a dlouhou vlnu. Ještě dnes se odrůda na Normanských ostrovech pěstuje na krmení králíků. Jeho čerstvé výhonky si však vždy dopřávali k jídlu i lidé. Světe div se, stále se také pěstuje pro výrobu vycházkových holí.

Výhonky se sbírají z rostliny postupně. Odrůda roste rychle a obvykle dobře zvládá zimu. Díky tomu, že zelí stále roste a jeho „kmen“ se zvětšuje, přezdívá se mu „stromové zelí“ (anglicky Tree Collard).

Tento typ zelí je obvyklou odrůdou pěstovanou u Středozemního moře. Na severu Evropy je odrůda však spíše vzácností. Říká se jí „vycházková hůl“, protože tvoří dlouhý vysoký „kmen“. Od roku 1827 se pěstuje v Anglii. V mírné zimě a hlavně v jižních zemích může kmen tohoto zelí dorůst až do výšky 6 m! V našem podnebí vyroste rostlina za 2 roky zhruba do 2 m. Abychom docílili dlouhého stonku, musíme zespoda hlávky neustále odebírat listy.

Užívejte si mladé lístky. Odrůda se tradičně využívá ve Španělsku pro přípravu polévky Caldo gallego.

Tuto odrůdu najdete na e-shopu zde.

unsplash-image-b75Vwu03Jmw.jpg

Savojské

Savojské zelí je typická krajová odrůda se specifickými kudrnatými až kapustovými listy. Barva listů se pohybuje od tmavě zelené po fialový nádech. Odrůda byla představena před rokem 1889. Podle této odrůdy dostalo dokonce své jméno typické šrafování listů, takzvané savojské. Francouzi z této krajové odrůdy dělají savojskou polévku. Zelí je skvělé nejen dušené jako příloha, ale stejně tak i čerstvě nakrouhané do salátů či naložené a fermentované.

Tuto odrůdu najdete na e-shopu zde.

Duhové Lednový král 3

Pozdní odrůda zelí, kterou můžeme sklízet od podzimu do jara. Tvoří pevné hlávky, které jsou odolné vůči mrazu. Jeho fascinující duhová barva přechází od zelené přes modrou až do temně fialové. Listy jsou na okraji lehce zvlněné. Zelí má nasládlou chuť a je velmi křupavé. Můžeme jej připravovat na různé způsoby. Tradiční úpravou zelí je fermentování nebo dušení. Můžeme ho ale konzumovat i čerstvé nebo jeho listy využít na závitky.

Tuto odrůdu najdete na e-shopu zde.

Bacalan z Bretaně

Tato stará regionální odrůda raného zelí z Bretaně (Bacalan de Rennes) produkuje krásně zdravé hlávky velkého a špičatého zelí s široce tvarovanou a tupou špičkou. Odrůda byla vyšlechtěna roku 1867 tradiční francouzskou osivářskou firmou Vilmorin. Ideální pro letní i podzimní pěstování.

Tuto odrůdu najdete na e-shopu zde.

unsplash-image-4jHCWfX3_G4.jpg

Hlávkové letní Copenhagen Market

Odrůda má staré dánské kořeny, které sahají až do roku 1909! Tehdy byla představena společností H. Hartmann & Company v Kodani. Zelí nese název podle anglického výrazu Copenhagen (což v angličtině znamená Kodaň). Tvoří velké kulaté hlávky s modravým nádechem, které jsou pěkné na pohled. Odrůda je velmi výnosná, a tak nezklame žádného zahrádkáře. Zelí je vhodné k přímé konzumaci, ale chuťově skvělé je i vařené, dušené, pečené či kysané.

Tuto odrůdu najdete na e-shopu zde.

Nejranější špičaté letní

Rané křupavé zelí, které tvoří kompaktní hlávky. Roste do špičky a má zaoblený tvar. Zelí je výborné dušené, ale i čerstvé v salátech, naložené nebo fermentové. Už naši předkové znali jeho přínos pro naše tělo. Z listů se můžou dělat závitky, které lze plnit různými směsi, masovými i zeleninovými. 

Tuto odrůdu najdete na e-shopu zde.

Zelí Pourovo červené

Pourovo červené je výnosná a přizpůsobivá odrůda zelí pro podzimní sklizeň. Hlávka je velká, o hmotnosti 3 kg i více, červenofialová i na řezu, pevná, dobře uzavřená, vnitřní košťál je vyšší. Vegetační doba je 170–190 dnů a výnos dosahuje až 500–700 kg ze 100 m². Pro správné vybarvení potřebuje dostatečný přísun draslíku. Při správné péči je zelí odolné vůči praskání. Odrůda je vhodná k přímé spotřebě i ke skladování až do ledna. Hlávkové zelí se konzumuje jak v čerstvém stavu (saláty), tak i tepelně upravené nebo kysané. V moderní výživě klesá konzum tepelně upraveného zelí ve prospěch čerstvých salátů, které si ponechají mnohem více živin.

Tuto odrůdu najdete na e-shopu zde.

DSC03637+%28kopie%29.jpg

Semínka zelí i další zeleniny

Ty si můžete prolédnout

Previous
Previous

Štiplavé i sladké odrůdy cibule

Next
Next

Vše, co jste potřebovali vědět o pěstování okurek aneb desatero Ing. Bohuslava Holmana