Planta naturalis – na výlet za květnatými loukami
Vždy, když jsme v televizi odvysílali reportáž o květnatých loukách pana inženýra Bradny, přišlo nám od vás, milých diváků Herbáře, spoustu zpráv. Rozkvetlé loučky se vám, stejně jako mně, moc líbí. Víte, že se na libě vonící louky plné rozmanitě barevných květů můžete zajet podívat? A třeba se tak lépe rozhodnout, kterou louku bude nejlepší vysít na vaši zahradu… Vydejte se do Markvartic za Planta naturalis!
Planta naturalis, zachránce květnatých luk
Planta naturalis v překladu z latiny znamená „přírodní rostlina“. Pod tímto názvem se ukrývá ojedinělý zemědělský projekt, který založil pan Bohumil Bradna v roce 1993. Zaměřuje se na obnovení a uchování vytrácejících se lokálních luk. Louky totiž poskytují nenahraditelné zázemí pro široký okruh rostlin, čímž udržují bohatý genofond naší krajiny a vytvářejí přirozený domov mnohým živočišným druhům. Na jeden druh rostliny bývá navázáno pět až deset druhů nepostradatelného hmyzu – to je, co?
Přestože se tento koncept vznikající počátkem 90. let u nás neujal tolik jako třeba v sousedním Německu či Rakousku, cestu si k němu dnes nachází stále větší procento především mladší populace. „Hodně lidí se nás tehdy ptalo, proč pěstujeme plevel – my jsme naší myšlence ale opravdu věřili,“ vypráví paní Nikodémová, spoluzakladatelka projektu. „Začínali jsme doslova na koleni. Dnes se svět a vnímání přírody hodně změnily a lidé začínají chápat nepostradatelnost luk a jejich pěstování jako vlastní zodpovědnost.“
2 000 druhů rostlin na více než 25 hektarech
Jak bylo řečeno výše, prvotním popudem pro začátek činnosti Planta naturalis byla snaha napomoci obnově květnatých luk. Jednou z možností obnovy luk je záchrana těch stávajících, třeba i pěkně zanedbaných. Jenže tam, kde byly louky vytlačeny zemědělskými kulturami, by proces vzniku louky trval několik desítek let... Tato cesta je zdlouhavá, do měst by se louka přirozeným šířením semen dostávala navíc jen velmi těžko. Proto se pan Bradna rozhodl vytvořit směs semen lučních rostlin – a tu vysít jako základ budoucích nových květnatých luk. K tomu ale bylo nejdříve potřeba získat semena lučních rostlinek. Rostliny v přírodě poskytují poměrně malé množství semen a jednotlivé rostlinné druhy se vyskytují po krajině většinou rozptýleně. Semena pro založení květnaté louky bylo tedy třeba získat z vlastního pěstování.
První sběry semen lučních rostlin pro založení pěstebních políček z okolí Sobotky a Markvartic byly provedeny v roce 1989. O rok později se začalo s prvním ověřovacím pěstováním v zahradnictví v Sobotce. Planta naturalis začalo hospodařit na osmi hektarech a dnes pěstuje luční rostliny a léčivé byliny již na více než 25 hektarech! Luční nadšenci zpočátku pěstovali 50 druhů nejčastěji zastoupených lučních rostlin, v současnosti u nich můžete vidět jak mnoho druhů rostlin české květeny a velké množství léčivých bylin a zeleného koření, tak širokou paletu skalniček z celého světa. Planta naturalis v současnosti pěstuje téměř 2 000 druhů rostlin. Obdivuhodné!
Květnatou louku na každou zahradu
Louka plná roztomilých něžných kvítků, která hraje všemi tvary i barvami, je nejen krásná na pohled, ale také poskytuje útočiště pro všelijaký užitečný hmyz (hlavně pro bzučící včelky sbírající pyl na med). V období sucha v zahradě zadržuje vodu, navíc potřebuje menší údržbu než trávník. Proč jí tedy na zahradě nevyhradit nějaký pěkný kout nebo si ji nevysít do truhlíku na balkoně? Planta naturalis nadšeným zahradníkům nabízí z vlastní produkce hned několik druhů semenných směsí – horskou či chalupářskou louku, kopretinovou louku, louku starých časů či třeba louku vhodnou na slunná (nebo naopak stinná) místa… Krása. Všechny typy luk si v Markvarticích můžete prohlédnout na vlastní oči. Až se rozhodnete, která louka je pro vaši zahrádku ta pravá, přečtěte si devatero zakládání květnatých luk, které pro pěstitele sepsal sám inženýr Bradna. Kdo je důkladně připraven, není zaskočen!
Kam se tedy vydat na rozkvetlý výlet?
Pokud se chcete podívat, jak Planta naturalis pěstuje květnaté louky, vydejte se do Markvartic u Sobotky. Tato malá víska se nachází v okrese Jičín v Královéhradeckém kraji. Luční hospodářství zde pořádá akci s názvem Česká květnice. Během této akce se můžete zúčastnit komentovaných vyjížděk po polích nebo si užít výstavu aranžovaných lučních květin. Polní „botanickou zahradu“ ale můžete navštívit a prohlédnout si tamní pěstební plochy i jindy (ve všední den). Pro více informací, kontakt a otevírací dobu navštivte web Planta naturalis. Doporučuji pohlídat si dobu výkvětu lučních rostlin – období, kdy v Markvarticích vše kvete, je totiž nejkouzelnější, byla by škoda toto období propásnout!
Při psaní tohoto článku jsem se posilnila moderními sušenkami v biokvalitě podle receptů našich prababiček z dílny Biopekárny Zemanka. Děkuji za podporu!