Lékořice lysá

Glycyrrhiza glabra L.

Výsev

Semena doporučujeme vysévat ve skleníku na jaře či na podzim.

Sklizeň

Sbírá se na podzim – nejlépe v době shazování listí (obvykle v říjnu).

Popis a výskyt

Lékořice má rovný silný stonek, vejčité listy a květy v uspořádání bledě fialových rovných hroznů. Dorůstá do výšky 1–1,5metru.

Nejlépe se jí daří v teplých a slunných oblastech, původně pochází z Malé Asie. Roste i ve Středomoří, hojně se pěstuje v Íránu, Iráku, Afghánistánu, Pákistánu, Číně a okolních zemích. Pěstovat se dá ve sklenících nebo kdekoliv, pokud ji uchráníte před silnými mrazy. U nás ji lze nalézt na jižní Moravě. K růstu potřebuje hlubokou a kvalitní půdu, tzn. zemi s dobrým humusem a propustností zhruba do 1 m hloubky. Při splnění těchto základních podmínek nevyžaduje kroměpletí další výraznou péči. Jen pozor, po uchycení se rostlina chová agresivně – doporučuje se proto pěstování v hlubokýchkvětináčích.

Sběr a úprava

Nejčastěji se z lékořice využívá její kořen. Sbírá se na podzim – nejlépe v době shazování listí (obvykle v říjnu). Kořen seomyje, oloupe a poté asi půl roku ve stínu suší (max. teplota 40 °C). Před použitím se nadrtí či namele. Připravit se z něj dá nálev nebo odvar. Případně se dá samotný sušený kořen žvýkat. Často se z kořene dělá extrakt – tzn. namletý či nasekaný se vaří do té doby, než získá černou barvu a potřebnou hustotu. Pro léčebné účely se sbírají také oddenky.

Semínka yzopu lékařského a dalších bylin

Účinné látky a užití

Lékořice má jako jedna z mála bylin důkladně vědecky prověřené pozitivní účinky při kašli a bolení v krku. Její účinnélátky usnadňují odkašlávání a pomáhají rozpouštět hlen. Glycyrrhizin obsažený v rostlině pak dle výzkumů léčí žaludeční vředy. Lékořice má při vnitřním užívání prokázanéprotizánětlivé účinky – pomáhá především při artritidě. Při zevním užití zase působí při hubení oparů a při infekcích. Ale pozor – při nadměrném používání se zvyšuje krevní tlak, navíc droga umí v těle zadržovat vodu. Lékořice bývásoučástí mnoha cukrovinek. Slavný pendrek vlastně není nic jiného než zahuštěný a upravený extrakt z lékořicovéhokořene.

Zajímavost

Více než 70 % světové produkce lékořice má na starosti jediná firma – M&F Worldwide. Dle jejích statistik se více než polovina sklizené lékořice používá jako aroma do tabákových výrobků. Vylepšuje se jí chuť klasických cigaret išňupacího, žvýkacího a dýmkového tabáku.

Previous
Previous

Konopí seté