Péče o pokožku šetrná k přírodě
U přírodní kosmetiky by mohlo platit pravidlo, že složku, která je tak vysoké kvality, že bychom ji mohli jíst, je vhodné namazat si na pleť… Často to dokonce platí doslova! Výživné oleje a voňavé byliny, to jsou ingredience naší kuchyně, které hravě použijeme i v koupelně.
Při výběru přírodní kosmetiky neděláme ústupky, ba naopak, volíme smysluplnou cestu bez kompromisů. Skutečně přírodní kosmetika je šetrná nejen k přírodě, ale i k naší pokožce. Umí jí dát vše, co potřebuje, uzdravit ji i omladit. Co si pod kosmetikou šetrnou vůči přírodě představit?
Kosmetika skutečně šetrná k přírodě splňuje většinu následujících bodů (nebo všechny):
nesmí obsahovat složky vyrobené z ropy; syntetické vonné, konzervační ani barvicí složky; chemické UV filtry,
její složky jsou přírodního původu a šetrně zpracované,
její složky jsou snadno odbouratelné v životním prostředí – příroda je zná, umí je rozložit a zpracovat,
její složky jsou ekologicky šetrně vypěstované (to zaručují certifikáty biokvality),
její výroba neznečišťuje a nezatěžuje životní prostředí (vodu, vzduch, půdu),
její výroba nepřispívá ke změně klimatu a využívá přírodních zdrojů chytře a úsporně,
je zabalená v obalech, které pochází z šetrných zdrojů; obaly jsou opakovaně použitelné, rozložitelné nebo recyklovatelné,
je vyráběná lokálně, co nejblíže koncovému zákazníkovi,
není testovaná na zvířatech a neobsahuje složky živočišného původu (kromě včelího vosku a lanolinu vyrobeného z ovčí vlny).
Oleje a byliny – hlavní účinné přírodní složky
Mezi základní účinné látky přírodní kosmetiky patří především výživné rostlinné oleje a másla či výtažky z ovoce, rostlin nebo léčivých bylin. Oleje se získávají jak z ořechů, tak ze semínek i plodů. V kosmetice se nejčastěji používá olej kokosový, avokádový, arganový, z hroznových semínek, makadamový, slunečnicový, mandlový, jojobový, lněný, olivový, dýňový, konopný, meruňkový, ricinový či nimbový.
Olejů vhodných pro ošetření pleti existuje mnoho, každý z nich má své specifické vlastnosti. Všechny tyto oleje však umí nést léčivé schopnosti bylin. Zároveň samy o sobě pokožku vyživují, regenerují, pomáhají léčit záněty, zacelovat ranky, působí proti bakteriím, virům, tvorbě plísní, a tím mírní bolest, pnutí a svědění kůže.
Ženy a byliny mají mnoho společného. Každá žena je jinak krásná a každá má rozdílné přednosti, vlastnosti a schopnosti. Stejně tak jako léčivé byliny! Všechny dobře známe z přírody nebo vlastní zahrádky, jsou součástí léčivých bylinných čajů a mnohé z nich tvoří nedílnou součást našich oblíbených receptů. Když se ke všem jejich přednostem přidá ještě ochota pečovat o naši pokožku… Kdo by si léčivé byliny v kosmetice nezamiloval?
Měsíček lékařský
Okrasná bylina babiččiných zahrádek je velmi jemná. Hojí a zklidňuje porušenou kožní tkáň, proto bývá součástí dětské kosmetiky či krémů na ruce, tělo i pleť. Měsíček ocení všichni, kdo potřebují hýčkat svou citlivou nebo suchou pokožku. Působí proti tvorbě bakterií, virům, plísním a volným radikálům, díky čemuž snižuje otoky a krvácení. Jeho předností je také schopnost podpořit tvorbu kolagenu, a tím udržovat pleť mladou.
Levandule lékařská
Jedna z mála bylin, jejíž vůni si dokáže vybavit každý. Nejen pro její vůni, ale i díky schopnosti levandule hojit rány ji najdeme v mýdlech, pleťových i tělových krémech a olejích, odličovacích vodách nebo v deodorantech. Levandule dokáže regenerovat mírnější popáleniny (například od sluníčka) a další drobná poranění kůže, proto se hodí také k ošetření ekzematické pokožky.
Heřmánek pravý
Bylinu oprávněně oblíbenou pro silné schopnosti léčit záněty najdeme ve zklidňujících krémech na tělo i ruce, v šamponech a sprchových gelech. Přírodní kosmetika s heřmánkem se hodí pro tu nejjemnější dětskou pokožku nebo pro kůži bolavou, poničenou ekzémy, dermatitidou, popáleninami nebo jinými rankami. Bylinka starostlivě odstraní záněty z kůže, zmírní bolesti a podpoří hojení.
Rozmarýn lékařský
Že by vás nenapadlo považovat rozmarýn za bylinku významnou v péči o pleť? To by byla škoda! Schopnosti rozmarýnu oceníte v olejích proti celulitidě, šamponech, sprchových gelech i deodorantech. Zde rozmarýn působí proti tvorbě bakterií, které způsobují zápach. Pleť zároveň čistí, zklidňuje a detoxikuje. Rozmarýnové šampony podporují zdraví, stabilitu vlasových kořínků a jejich růst. Používáním šamponů s rozmarýnem docílíte hladkých vlasů.
Šalvěj lékařská
Tato aromatická bylina se výborně hodí jako přírodní účinná složka do deodorantů, pleťových vod a šampónů. Má totiž silné dezinfekční schopnosti a zároveň stahuje póry. Šampón s výtažky ze šalvěje ocení všichni, jejichž vlasová pokožka má sklony k tvorbě lupů.
Domácí vyživující olej
Všechny výše zmíněné byliny si můžete v létě nasbírat za oknem nebo na zahradě, důkladně je usušit a následně přidat do domácí přírodní kosmetiky. Vyrobte si vlastní výživný olej!
Dobře usušené byliny smíchejte v uzavíratelné skleněné nádobě s kvalitním olejem, třeba slunečnicovým v biokvalitě. Byliny nechte pár týdnů louhovat. Později olej slijte přes sítko do lahvičky s úzkým hrdlem, ideálně do takové, která má kapátko. Et voilà, váš vlastní voňavý a léčivý olej, který využijete celou zimu k ošetření pleti i těla, je na světě!
Zaručená kvalita obsahu, výroby i obalu
Původ
Pokud se rozhodneme zvolit přírodní kosmetiku s certifikátem biokvality, můžeme si být jisti, že suroviny byly šetrně sesbírány přímo v přírodě nebo na kontrolované ekologicky obhospodařované farmě, kde vyrostly bez použití chemických prostředků. Při jejich zpracování se postupovalo stejně ohleduplně a s úctou jako při jejich pěstování. Biokosmetika tedy umí pečovat o naše vrásky, aniž by „způsobovala vrásky“ přírodě. V České republice nejčastěji narazíme na certifikáty Natrue, Cosmos, BDIH, Cosmétique BIO, EU Ecolabel, Der Blau Engel, USDA Organic, ECO Garantie, Ecocert a CPK bio, které se na produktech objeví pouze po pravidelně opakovaném auditu.
Klima a další složky životního prostředí
Uvědomělé firmy se kromě kvality a zpracování použitých surovin soustředí i na ekologickou stopu svých výrobků. Brání znečištění vody, půdy i ovzduší a zmírňují dopady výroby na změnu klimatu. V takovém případě je výroba v celém cyklu usměrněna tak, aby nedocházelo ke zvyšování skleníkového o efektu spalováním fosilních paliv při výrobě produktů a jejich dopravě k zákazníkovi. Jedná se o komplexní přístup, který zahrnuje pět aspektů vlivu na životní prostředí. O tomto přístupu si můžete více přečíst zde.
Obaly
Aby se naplnil účel přírodní kosmetiky, tedy nepůsobit přírodě vrásky, je potřeba myslet také na obal produktu. Ten by měl být vyrobený z jednoho typu materiálu tak, aby zabezpečil trvanlivost, kvalitu a snadné použití výrobku a zároveň ho bylo možné recyklovat. Vhodným obalem je v případě tuhých mýdel a šamponů papír, materiál z obnovitelných zdrojů, který pochází z šetrné produkce (to zaručuje certifikát FSC). V případě plastového obalu by mělo být zaručeno, že je možné obal znovu recyklovat. Zajímavý je také koncept kosmetiky stáčené do vlastních obalů či prodej zcela bez obalu, například v případě tuhých mýdel a šamponů.