
Základní pravidla biozahrady: Kompost, hnojiva, mulčování
Herbář je od počátku propagátorem bioprodukce. A na našich zahrádkách by ta organická měla být samozřejmostí. Neexistuje jediný důvod, proč by při pěstování v malém měly být vaše zelenina a ovoce zasaženy podobně jako v konvenčním zemědělství. Pěstujete především pro radost z úrody a ta by měla být co nejchutnější a nejzdravější. Toto je první část základních pravidel, která přežila z dob selských zahrad našich babiček a prababiček. Dnes se jim říká moderní biozahradničení.
Kompostování
Základem úspěšného zahradničení je živá půda, o kterou se postará kvalitní kompost. Vytvořit ho je snadné. Promíchejte rostlinný odpad ze zahrady a kuchyně s již vyzrálým kompostem, ve kterém to žije (lezou v něm žížaly a přežívá hmyz), a nechte ho rok až dva stát. Vznikne vám nejlepší zdroj života pro vaši zahradu. Pokud vyzrálý kompost nemáte, opatřete si žížaly a postupně je krmte rostlinnými zbytky.
Přírodní hnojiva
Lepší způsob podpory růstu pro svou zahradu nikde nenajdete. Ať už se jedná o koňský hnůj, který je naprosto ideální pro pařeniště, kravský nebo prasečí hnůj, který zarýváme na podzim do půdy, slepičí trus, který nakvašený a zředěný funguje jako skvělá posilující zálivka pro rajčata nebo okurky, anebo rostlinné zákvasy, které si můžete vyrobit z kopřiv a dalších bylin, pokud je pro vás složité dostat se k hnojivu živočišného původu. Ekologicky nezávadné přírodní prostředky si lze v poslední době i koupit.
Mulčování
Kyprá, vlhká půda bez plevelu je základem bohaté sklizně. Mulčování navíc pomáhá povzbudit půdní život. Spočívá v zakrytí půdy materiálem, který zabrání jejímu vysychání a zamezí růstu plevelu. Jako naprosto ideální mulč se hodí sláma. Je vzdušná, přírodní, čistá a levná. Například při pěstování jahod zajistí skvělé nehnijící a čisté jahody i v mokrých letech. Pro bylinky se výborně hodí jako mulč nasbírané oblázky, neboť udržují teplo a většina bylin je teplomilných. Kůra a štěpka z jehličnatých stromů tak dobrá není, zvyšuje kyselost, je plná uhlíku.
POZOR: Jako naprosto nevhodné je užívání PVC a netkaných textilií, které jsou plné umělých vláken nebo změkčovadel, takzvaných ftalátů, jež se z půdy dostanou do vaší produkce, a tím ji znehodnotí.
A když jsme u toho pěstování, nezapomeňte na včasný výběr a nákup semínek. Správný zahradník přeci nikdy nespí:)