k

If you’d like to try an alternative to classic porcelain, then Tonda is the perfect complement to your home.

Newsletter


Follow us

NEWSLETTER

Chcete vědět jako první o novinkách a slevách v e-shopu?


Hledat

  • Váš nákupní košík je prázdný

základní pravidla biozahrady 2: smíšené kultury, hmyz a manuání práce

Kdekdo si myslí, že založit kvalitní záhon, správně využít kompost a celkově se dobře ekologicky i ekonomicky starat o svojí zahradu není žádná věda. Ono to ovšem tak jednoduché není, však víme. A právě teď, když ještě zahrada nevyžaduje příliš starosti, nastává ten nejvyšší čas trochu se teoreticky na tu letošní sezónu připravit. V předchozím díle základních pravidel biozahrady jsme se zaměřili na techniky mulčování, význam kompostu a volbu správných přírodních hnojiv. A dnes budeme pokračovat dál. Tak pojďme na to!

 

Manuální práce
Bohužel bez manuální práce na zahradě nic neporoste. Respektive poroste, ale ne zrovna to, co si přejete. Kulturní plodiny jako zelenina a ovoce potřebují při svém růstu pomoc. Útěchou vám ale může být to, že na světě nenaleznete více uklidňující činnost, než je „hrabání v v hlíně“. Pletí, jednocení, zaštipování anebo výstavba podpory je v případě zahradničení hlavní víkendová činnost od dubna do července. Odměnou však bývá bohatá sklizeň.

 

Smíšené kultury rostlin
Rostliny v přírodě nikde nerostou jako monokultury. Selské zahrady našich předků vypadaly tak trochu jako džungle brambor, bylin, tuřínů a dalších plodin. Správná kombinace rostlin navíc podpoří jejich vzájemný růst a bude bránit rozvoji chorob. Může pomoci i při ochraně před škůdci.

 

Podpora hmyzu a zvířat
Stavte domečky pro hmyz, mějte na zahradě jeden až dva úly, pár ježků a úkryty pro ptactvo, které bude pojídat škůdce, a vyhrajete polovinu boje o svou úrodu.

 

Nepoužívání chemie
Přestože zahradnické časopisy a magazíny jsou plné reklam a rad, co čím stříkat, naši předkové dokázali vypěstovat dostatečnou sklizeň i bez chemie. Ta se v zemědělství prosadila až po první světové válce. Používání chemie nejen v zemědělství často lemují skandály typu DDT. Po čase se vždy zjistí, jak neblahý vliv mají chemické přípravky na lidské zdraví. Dnes například můžeme sledovat podobný příběh u tolik oblíbeného herbicidu Roundup, o kterém se dlouho tvrdilo, že se do několika minut po použití rozpadne. A dnes? Po desítkách let užívání ho v sobě nosí téměř každý a existují studie, které poukazují na jeho karcinogenní účinky. Chemii na své zahradě nikdy nepoužívejte. Opravdu nikdy! A dávejte také pozor na syntetická hnojiva, většinou jde o ropné produkty.

 

No a aby bylo na té krásné biozahradě o co pečovat, chce to také sázet, že? U nás na eshopu najdete zaručené bio semínka, které jsem často vlastnoručně vybírala z loňských plodů. A co teprve naše nové zahradnické náčiní?!

X