k

If you’d like to try an alternative to classic porcelain, then Tonda is the perfect complement to your home.

Newsletter


Follow us

NEWSLETTER

Chcete vědět jako první o novinkách a slevách v e-shopu?


Hledat

Wellness podle Culiny Botanicy

„Nejen jídlem živ je člověk,“ tak praví klasik a já se přidávám. Ve své knize o jídle Jíst a žít se samozřejmě věnuji všem zdravým, čistým surovinám a vařím z nich strašně dobrá jídla, kterými vám skrze  fotky  dělám chutě.:) Ale také píši o tom, že k dobrému žití je zapotřebí i pravidelný pohyb a hlavně odbourávání stresu, třeba díky zahradničení a opečovávání milovaných rostlinek. Ale pokud budeme v křeči, že jsme nedokonalí v životě nebo „jen“ životosprávě, protože to zrovna hlásá další guru zdraví z internetu, nebude nám ani chutnat, natož aby nám jídlo nebo jiné aktivity přinesly všechny kýžené benefity. A psychika? Tu zaručený recept na „čajík na pohodu“ nezachrání. Proto nás s Bárou, která mi na blogu pomáhá už od jeho založení, napadlo trochu se o tom tajemném wellness rozepsat. Díky ní se tak proletíme světem našeho uvolnění, radosti ze života, příjemného protažení svalů a taky zamyšlení nad tím, že naše těla a mysl spolu úzce souvisejí a neměli bychom je zanedbávat. Takže nohy nahoru, jak říkáme my herci, utvořte si okruh veřejné samoty (o tom někdy příště:)) a přeji pěkné počtení. 

Vaše Kateřina.  

 

Ačkoli to může znít jako otřepaná fráze, cítit se dobře, klidně a sám sebou nebývá lehkým úkolem. V neustále se zrychlujícím tempu celé společnosti i planety potřebujeme velkou dávku soustředění, abychom se vůbec dokázali na chvíli zastavit, pustit vše z hlavy a uvědomit si, co je v životě opravdu důležité. Kvantum širokých možností nás nutí k neustálému rozhodování a my se jen horko těžko pod jejich nánosem snažíme uvědomit, co vlastně opravdu chceme a očekáváme. A přitom by to mohlo být mnohem snazší. Když se podíváme na přírodní národy, primitivní společnosti nebo východní náboženství, uvidíme velký soulad s okolním světem, silnější tělesné prožitky a především, i přes mnohem tíživější životní podmínky, opravdovou pokoru a štěstí. Tak proč z těchto kultur trochu moudrosti nenačerpat?

Intuice je nejcennější a my bychom se na ni měli snažit pracovat stejně tak jako na své fyzické kondici. Jedno bez druhého totiž nemůže fungovat. Zdraví je komplexní pojem, a pokud se snažíme zdravě jíst a udržovat se v kondici, měli bychom se umět zaměřit i na naši vnitřní stránku. A ačkoli si k doktorovi s bolavou rukou nebo břichem bez problémů zajdeme, s bolavým srdcem se o pomoc poprosit stydíme. Psychika je ovšem často mnohem křehčí než naše fyzická stránka a její pravidelná hygiena může předejít závažnějším potížím. Já vnímám návštěvu psychoterapeuta jako běžnou součást života – poradit se s odborníkem je totiž vždycky přínosné.

 

A stejně tak na sobě můžeme po malých krůčcích pracovat my sami. Co si jít pro začátek třeba zaběhat, zacvičit si jógu, malovat nebo se porýpat v čerstvé hlíně záhonu? Mimo tyto každodenní činnosti existuje mnoho jednoduchých cvičení vycházejících z léty prověřených filozofií, které nám pomohou zvládat každodenní stresy, odpoutat se od nepodstatných negativních myšlenek a najít trochu té vnitřní rovnováhy. Neříkám, že je to lehké – sama v tom často plavu. Ale občas vidím, že ty malé kroky opravdu pomáhají. Necítím se jako člověk, který by vám mohl radit, jak žít. To rozhodně ne. Můžu se s vámi ale podělit o principy a praktické rady, které mě samotné přijdou zajímavé a často mi dokážou pomoci.

Tuto letošní sérii článků bych ráda pojala i jako vlastní osvětu a posunula se společně s vámi o kousek dál. Tak to pojďme zkusit, můžeme jen získat.

 

autor: Bára Čápová

 

Duševní zdraví jde ruku v ruce s tím fyzickým. Zkrátka správný a uvědomělý životní styl. A přesně tomu se věnujeme v Herbáři i v nové kuchařce Jíst a žít

X