k

If you’d like to try an alternative to classic porcelain, then Tonda is the perfect complement to your home.

Newsletter


Follow us

NEWSLETTER

Chcete vědět jako první o novinkách a slevách v e-shopu?


Hledat

  • Váš nákupní košík je prázdný

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo je takzvaně zvykoslovné, tedy spojené s obyčeji a zvyky na daném místě. Tak například rak vyrobený z vizovického pečiva má ochránit maminku v době šestinedělí, žába zase čistou vodu ve studni. Holubička pověšená nad stolem přivolá jaro. Co dalšího lze z vizovického těsta vyrobit a jak se toho zhostila paní Světlana Tioková, lidová umělkyně pro svůj um známá i v Japonsku, se dozvíte v reportáži ve videu. Paní Světlana vás ve videu také naučí, jak vyrobit jednoduché tvary. Je to nádhera! 

 

Kdo někdy vyzkoušel tvořit rukama, ví, že nás rukodělná práce učí pokoře, úctě a trpělivosti. Ruční práce jsou součástí naší staročeské tradice, jež je jedním ze základních pilířů jedinečné historie našeho národa. Díky nim víme, kdo jsme. Díky nim si připomínáme, odkud pocházíme. Tyto tradice mohou být popsané na listech papíru i zaznamenané na videu. Chceme-li však, aby stále žily, aby se nestaly pouze vzpomínkou na dávné časy, je třeba je udržet, pěstovat a předat dalším generacím. 

 

Mezi tradiční staročeské zvyky patří také vizovické pečivo. Znáte ho? Není určené k pochutnání si, nýbrž k dekoraci. První zmínky o něm najdeme už v 16. století. Do povědomí se však dostalo až v 19. století díky rodině Lutonských. Ti prodávali okrasné tvary spolu s perníky a jiným pečivem na Vizovických jarmarcích. Zde začala tradice, která se rozšířila do celého světa a získala zde obdiv. 

 

Tradiční vizovické pečivo poskytne spoustu prostoru pro osobitou tvorbu. Zároveň však přináší jasný řád díky symbolům jednotlivých tvarů. Symboly ztělesňují základní lidské hodnoty ceněné v 19. století i dnes. 

 

Nejčastěji se vyrábí 34 zvířecích motivů. Dříve zdobily sváteční stůl, hlavně o křesťanských svátcích. Některé hodnoty už jsme zmínili v úvodu. Veverka zaručí, že bude hospodyňka celý rok čiperná. Kohout by měl přivolat štěstí. 

 

Samozřejmě bude chtít tvorba figurek jistý grif, trochu trénování. Na druhou stranu je však těsto o dvou ingrediencích velice jednoduchou a snadnou formou, jak se umělecky vyjádřit. Nebojte se dát těsto pod ruce i dětem, které se jistě nebudou zdráhat do něj přenést své dosavadní umělecké schopnosti (a ledacos se i naučí). Vaše ratolesti vás s největší pravděpodobností inspirují svou lehkostí tvoření. Nehodnoťte tedy to, zda je figurka dostatečně dokonalá, zkrátka se do tvoření pusťte! Budete-li potřebovat přilepit k sobě dva tvary, použijte vodu. 

 

 

Doba přípravy: tvorba těsta 1 hodina + 2 hodiny odpočinutí těsta v chladu + několik hodin sušení v troubě

 

Suroviny:

500 g hladké mouky
200 ml vody
1 žloutek

 

Postup: 

Mouku a vodu smícháme a vypracujeme hladké, pružné těsto. Suroviny je potřeba dobře propracovat, chvíli to trvá a je to pracné. Je opravdu důležité, aby bylo těsto hladké a propojené, a tak to nepodceníme. 

 

Hotové těsto schováváme pod hrnkem i během práce. Nesmí vyschnout! 

 

Postupně tvarujeme figurky a zvířátka i jiné tvary, které jsme si vymysleli. Pomůže nám při tom malý nožík, nůžky, špejle a další drobné předměty. 

 

Hotové tvary necháme uschnout. 

 

Předehřejeme si troubu na 120 °C, tvary potřeme rozšlehaným žloutkem a pečeme dozlatova zhruba 2 hodiny. 

X