k

If you’d like to try an alternative to classic porcelain, then Tonda is the perfect complement to your home.

Newsletter


Follow us

NEWSLETTER

Chcete vědět jako první o novinkách a slevách v e-shopu?


Hledat

  • Váš nákupní košík je prázdný

Velikonoční perníčky z dob našich prababiček

Musím se přiznat, že se mi tahle fotka perníčků strašně líbí a každý kousek jsem rovnala kolem starodávného obrázku ke Svatému přijímání s velikou pečlivostí. Nezjistila jsem, jak silná je tradice pečení perníčků na Velikonoce, ale proč je neoslavit jemným cukrovím, které budou milovat hlavně děti a třeba si s jejich různými tvary budou hrát, stejně jako děti za starých časů, než se jim rozplynou v pusinkách.

 

NA 2 PLECHY
DOBA PŘÍPRAVY 1 HODINA, ODLEŽENÍ 4–12 HODIN, PEČENÍ 10–15 MINUT + ZDOBENÍ POLEVOU

INGREDIENCE

TĚSTO
2 lžíce medu
80 g moučkového cukru
50 g másla
400 g hladké mouky
1 lžička jedlé sody
1 lžíce perníkového koření
1 lžička kakaa holandského typu
2 vejce voda podle potřeby

 

POLEVA
1 bílek
140 g moučkového cukru
1 lžíce biocitronové šťávy
1 lžička bramborového škrobu

 

POSTUP

Med s cukrem a máslem zahříváme za stálého míchání v hrnci ve vodní lázni, až se cukr dokonale rozpustí. Necháme směs vychladnout a přelijeme ji do zadělávací mísy. Prosejeme navrch mouku, přisypeme sodu, perníkové koření a kakao. Přidáme vejce a uhněteme hladké, lesklé těsto. Pokud by bylo příliš měkké a lepivé, přidáme trochu hladké mouky, pokud by bylo příliš tuhé, zředíme ho lehce vodou. Těsto zakryjeme v míse utěrkou, aby neosychalo, zabalit ho můžeme také do potravinářské fólie, a uložíme ho do chladu, ideálně přes noc nebo alespoň na 4 hodiny. Na pomoučeném válu vyválíme těsto na plát silný zhruba 5 mm a formičkami vykrajujeme velikonoční motivy.

Skládáme je na plech vyložený pečicím papírem a pečeme v troubě předehřáté na 180 °C zhruba 10–15 minut, až mírně zhnědnou. Vyjmeme a necháme zchladnout. Na polevu vyšleháme vidličkou bílek s prosátým cukrem a citronovou šťávou. Zahustíme ji škrobem, aby dobře držela a netekla při zdobení. Můžeme použít i víc cukru, ale pak se po zaschnutí může poleva drolit. Cukrovou polevou zdobíme perníčky, buď tenkým štětečkem nebo cukrářským sáčkem s tenkou hubičkou.

TIP: Za první republiky a ještě dříve se perníčky zdobily nejen polevou, ale i obrázky. Tzv. papírovky tiskl v arších Bohuslav Vydra a zobrazovaly různé motivy. Perníčky s obrázky sloužily především jako dárek. Dívky dávaly svým milým srdíčka s vyznáním, děti dostávaly perníčky ve tvaru hraček, památný perník dostávala i narozená miminka nebo děti při významných církevních událostech.

 

Jak se říká, opakování je matkou moudrosti, že ano. Takže opakuji – hibaj na zahradu dosázet prázdné záhony, příští měsíc už bude pozdě a nevyroste to!

X