k

If you’d like to try an alternative to classic porcelain, then Tonda is the perfect complement to your home.

Newsletter


Follow us

NEWSLETTER

Chcete vědět jako první o novinkách a slevách v e-shopu?


Hledat

  • Váš nákupní košík je prázdný

Šťastná vajíčka od šťastných slepiček aneb konec doby klecové

Když jsme sestříhali „herbářovou“ reportáž o životě zvířat na ekofarmách a pak si ji promítli v celé své kráse, nejedno oko nezůstalo suché. Mě to tedy dojímá vždycky.  Je to přeci nádhera vidět zdravá a spokojená zvířata, která i když žijí v zajetí (přece jen jsou zdomácnělá) a slouží nám k obživě (tady někdo určitě slzí a já mu rozumím), vypadají klidně a vyrovnaně. Jé, jak ta kráva radostně poskakuje a jak se třepotají kůzlatům ocásky a co ta prasátka s rypáčky od hlíny!  Takhle si pamatuju pohádky ze statku, které jsem četla dětem a vychovávala je tím k hezkému vztahu ke zvířatům. Podobně jako ostatní matky světa.

Každodenní realita je však jiná a člověk o tyto pohádkové představy postupem času po malých krůčcích přichází. A i když nám to maminky z knížek četly jinak, osudy domácí zvěře, jichž se nákupem masa dotýkáme téměř denně, nám často bývají lhostejné. Jako by existovaly dva druhy zvířat, ta na hezkém obrázku v dětské knížce a ta ve velkochovu.

 

Každý už někdy viděl otřesné záběry týrání zvířat, a je to dobře. Já ale takové věci ukazovat nechci. Zajímá mě spíš pozitivní motivace a hlavně fakt, že nejenom v pohádkách se plní přání a dobro má převahu nad zlem. Ne každý dokáže měnit svět, ale má tu moc změnit vlastní přístup. Já na statku chovám vlastní králíky a taky šťastné slepičky – ty jejich vajíčka se takhle před Velikonocemi vážně hodí! Pokud vy doma nemáte tu možnost sami chovat, stačí alespoň nakupovat maso od chovatelů, kteří se ke zvířatům chovají s úctou. Věřím, že společnou podporou etických farmářů a zájmem o to, co jíme a pijeme, budou humánní chovy jen přibývat.

 

A naštěstí přibývá i lidí a organizací, kterým osudy chovné zvěře nejsou lhostejné a s odhodláním bojují za jejich lepší životní podmínky. Jednou z nich je úžasná mezinárodní organizace Compassion in World Farming UK/ČR, která svojí aktivitou rozpoutala celounijní kampaň proti klecovým velkochovům. Respekt a pokoru k životu vyjadřují všem živým bytostem a bojují tak za lepší podmínky slepic, králíků, prasat, hus, kachen i křepelek. Každý z vás se může zapojit a jedním obyčejným podpisem vyjádřit svůj nesouhlas. Já jsem již petici podepsala, a kdybych mohla, podepíši ještě tisíckrát. Važme si daru života svého i druhých a snažme se dát i chovným zvířatům možnost přirozenějšího prostředí. Ony pro nás přeci dělají mnohem víc.

Petici k podpoření zákazu klecových velkochovů najdete zde.

 

Další záběry spokojené zvěře najdete na i vysílání Herbáře v archivu ČT. A jak všichni dobře víme, nejen zvířátka, ale i rostliny zaslouží úctu k pěstování a zachování historických hodnot. A přesně o to se snažíme u našich semínek přírodních odrůd. Nyní je nejvyšší čas vysít ty, které vám na záhonech ještě chybí.

 

X