k

If you’d like to try an alternative to classic porcelain, then Tonda is the perfect complement to your home.

Newsletter


Follow us

NEWSLETTER

Chcete vědět jako první o novinkách a slevách v e-shopu?


Hledat

Rostliny, které u vás doma spolehlivě vyčistí vzduch

Smog a znečištění ovzduší městskou hromadnou dopravou či přílišnou industrializací ve větších městech vnímá většina z nás, málokdo se však již zamyslí nad kvalitou vzduchu domovů, kanceláří či jiných prostor, ve kterých trávíme většinu svého času. Co ale dělat pro jeho zlepšení? Jednoduchá rada – zabydlete si obývák či pracovní stůl krásnými tlustolistými rostlinami.

Především obyvatelé měst tráví v interiérech opravdu vysoké procento veškerého času, kvalita ovzduší budov se tak v posledních letech dostala mezi 5 největších ekologických rizik pro zdraví veřejnosti. Tímto problémem se zabývá například americká organizace pro ochranu životního prostředí (EPA), která definovala zkažený vzduch a s ním spojené potíže jako bolesti hlavy, závratě, podrážděné sliznice a další jako „syndrom nezdravých budov“. Chemické látky (především formaldehyd) se mohou kontinuálně uvolňovat nejen z nábytku, parket, závěsů, koberců a dalšího vybavení, ale taktéž z nejrůznějších čisticích prostředků či dokonce z kosmetických přípravků. Nakonec nesmíme zapomenout ani na elektrosmog či na prach, plísně a další mikroorganismy.

Řešením se však naštěstí zabývá mimo jiné i NASA, jejíž výzkumný tým v čele s doktorem B. C. Wolvertonem vytvořil studii popisující fascinující účinky některých rostlin při čistění ovzduší od zbytků benzenu, čpavku, formaldehydu a dalších škodlivých látek. Tyto rostliny dokáží mechanicky odstranit až 90 % tohoto znečištění a mimo to také příznivě zvlhčují vzduch v místnosti. Podívejte se, jaké rostliny vám pomohou doma či v kanceláři zvýšit kvalitu vzduchu, a ovlivnit tak nejen vaše fyzické zdraví, ale i duševní pohodu.

 

Bambusová palma
Bambusová palma se opravdu skvěle uplatňuje jak v bytě, tak na pracovištích. Funguje jako zaručený lapač chemie uvolňované z nábytku a nátěrů – především trichloretylenu, benzenu a formaldehydu. Pohlcuje taktéž amoniak, který je schopný naleptávat sliznice a vyskytuje se ve většině čisticích prostředků a hnojiv.

 

Fíkus
Fíkus je asi nejklasičtější pokojová rostlina. Věděli jste ale, že kromě dekorování místnosti má velmi kvalitní čisticí účinky? Skvěle pohlcuje prach i škodlivé látky obsažené především v tabákovém kouři či syntetických vláknech. Jeho listy však obsahují mléčnou šťávu s latexem, proto je tato rostlina nevhodná pro alergiky na latex. Fíkus nesnáší změny teploty a potřebuje častější rosení, nicméně jinak se jedná o relativně nenáročnou rostlinu.

 

Aloe vera
Aloe vera je známá především pro své léčivé a antiseptické účinky, skvěle ovšem funguje i jako lapač zbytků chemických látek. Ze svého okolí pohlcuje především formaldehyd, toluen a benzen. Velkým kladem je i její údržbová nenáročnost, jednoduché množení a schopnost rychlé adaptace v novém prostředí.

 

Chamaedorea
Pokud se vám doma práší, určitě nezapomeňte na chamaedoreu, která si poradí taktéž s trichloretylenem, formaldehydem a dalšími chemikáliemi. Aby se jí ale dobře dařilo a byla schopná tuto filtrační činnost vykonávat, nezapomínejte jí pravidelně zvlhčovat listy a dopřávat dostatek slunečních paprsků.

 

Banánovník
Podobně jako chamaedorea také banánovník svými velkými listy mimořádně zvlhčuje vzduch a zbavuje jej většiny chemických (formaldehyd) i prachových částic. Ke své spokojenosti sice vyžaduje vyšší teploty – alespoň 25 °C, nicméně jedná se o unikát, který si pořádnou péči zaslouží.

 

A nezapomeňte na kaktusy!
Sice se říká, že podle zásad východního učení feng šui bychom měli všechny kaktusy vynechat, většina z nás k nim ale chová natolik silné sympatie, že říct sbohem jim zkrátka nedokáže. Naštěstí ale nemusí – kaktusy totiž spolehlivě a efektivně mírní elektrosmog a tuto jejich funkci lépe nenahradí téměř žádná dostupná rostlina. Kaktusy tedy patří především na pracovní stůl, okenní parapet kanceláře či jako dekorace kolem televize a dalších elektrospotřebičů.

Vyčistit domácnost se dá i jinak, například tím, že nebudete produkovat tolik odpadu. Nebo dokonce žádný jako Bea Johnson, propagátorka domácnosti bez odpadu. Přečtěte si, jakých pravidel se drží a nechte se překvapit malým množstvím odpadu, který s rodinou za rok vyprodukuje.

X