k

If you’d like to try an alternative to classic porcelain, then Tonda is the perfect complement to your home.

Newsletter


Follow us

NEWSLETTER

Chcete vědět jako první o novinkách a slevách v e-shopu?


Hledat

  • Váš nákupní košík je prázdný

Průvodce zodpovědným tříděním šatníku

Moje „zodpovědné“ třídění šatníku a domácího textilu začalo před lety hlavně z důvodu mé neustálé potřeby čistit prostor, kde bydlím, od přebytečných časem nastřádaných věcí. Takže zprvu nešlo o žádné „eko“ uvědomění, spíše praktičnost a potřebu jakéhosi odlehčení. A také myšlenku, že možná to, co už nepotřebuji já, využijí jiní. Vlastně jsem jen od dětství pozorovala mé rodiče, kteří se tímto způsobem dokázali podělit o to, co jim už nesloužilo, ale mohlo udělat radost jiným, a praktikuji to dodnes. To, že třídění v dnešní době vnímám i jako součást zodpovědného přístupu k planetě, přišlo trochu později, ale v současnosti si ho uvědomuji stále více. Dámy jistě potvrdí, že určitě někdy svým ratolestem přinesly domů „poděděné“ oblečky a příslušenství od svých kamarádek a známých. Dodnes si schovávám různé kousky po mých dětech a pamatuji si, po kolika různých klucích a holčičkách byly. Anebo z jakého second handu. Mám k nim leckdy větší emoční vztah než k těm, co jsem draze koupila ve značkovém obchodě. Bohužel se věci stále hromadí kvůli různým darům, nákupům a odrůstání i příchodu našeho nejmenšího člena rodiny. Takže co už nikdo z okolí neunosí, odnáším do Naděje, kde se oblečení, ručníky nebo povlečení přímo využijí nebo je hodím do speciálního kontejneru na ulici. Co se ale s mými věcmi poté děje? Kam se dostanou a komu? A jsou mezi textilními kontejnery rozdíly?


Není kontejner jako kontejner
Z klasických textilních kontejnerů putuje na charitativní účely jen velmi malá část. Většina z tohoto odpadu směřuje do výkupů firem, které downcyklují textil na výplně autosedaček, hadry či izolační materiály kolem trubek. Část jde na export překupníkům do Afriky a dalších třetích zemí a zbytek je spálen na spalovnách. I tak je ovšem tento způsob recyklace jednou z nejlepších variant.

Pokud narazíte na sběrné kontejnery Armády spásy, Diakonie Broumov či Coretex CZ, který provozuje dokonce mobilní stacionární sběr textilu za spolupráce s Červeným křížem, nositelné oblečení poslouží k ošacení lidí, kteří v životě nemají tolik štěstí a peněz jako vy. Kromě oblečení uvítají tyto společnosti i ostatní textil jako záclony, závěsy, hračky, obuv či deky, které posléze putují do azylových domů, uprchlických táborů, sociálně slabším rodinám nebo do útulků pro opuštěná zvířata.

Při odkládání starého oblečení do kontejnerů je důležité, aby byl textil čistý, suchý a chemicky neznečištěný. Nejlepší variantou je jejich zabalení do igelitových pytlů, se kterými se při ručním vyjímání z kontejneru pracuje nejlépe. Pokud se potřebujete zbavit znečistěných kusů, nejlépe je odneste do sběrných dvorů a doufejte, že se o jejich likvidaci postarají co nejšetrněji.


Co se děje na spalovnách

Otázka rychlé módy a jejích dopadů se v posledních letech stala jedním z hlavních témat módního průmyslu. Produkce textilu v návaznosti na rychle se měnící módní trendy neúměrně stoupá. Jen v roce 2015 se po celém světě vyrobilo více než 100 miliard oděvů, přitom 60 % z tohoto objemu skončilo na skládce ještě tentýž rok! Proto nakupujme nové věci s rozvahou. Šetříme tím naše bankovní účty, náš životní prostor, zdraví i planetu.

Zpracování masy textilního odpadu, který po našich nespoutaných nákupních horečkách zůstává, představuje jeden z největších problémů fenoménu slow fashion. Skončí-li oděv na skládce, dochází při jeho rozkladu k úniku metanu, skleníkového plynu velkou měrou přispívajícímu ke globálnímu oteplování. Při spalování zase unikají do ovzduší karcinogenní látky, a to ani nezmiňujeme, že se barviva a chemikálie obsažené v textiliích dostávají do půdy a povrchových vod. Alarmujícím faktem je, že dosud neefektivní recyklace potká až 90 % námi nechtěných modelů. Tak proč „staré“ oblečení vyhazovat, když může jinému ještě velmi dobře posloužit?


Často se ptáte, kdo nás obléká do Herbáře. Seznamte se s Punkturou, která nás obléká už několik řad.


Charita
Pokud se chcete ujistit, že se vaše bývalé oblíbené kousky dostanou do dobrých rukou a někdo je ještě s radostí unosí, zjistěte si, kdy se ve vašem městě konají charitativní sběry a všechno oblečení zaneste tam. Takové sbírky se jednou za čas otevřou téměř v každém malém městě a často jsou veřejně mimořádně vyhlašovány nejrůznějšími plakáty či městským rozhlasem. Mezi naše největší charitativní organizace patří například Červený kříž, Arcidiecézní charita Praha, SOS dětské vesničky nebo Diecézní charita Brno, nicméně stejně dobře poslouží darované oblečení i na malých farních a městských charitách. Můžete se také osobně domluvit v Klokánku, který zaštiťuje Fond ohrožených dětí, a poslat jim oblečení, ale třeba i hračky, koloběžku, kolo, brusle atd. Zkuste se spojit hlavně s charitami mimo velká města, protože tam je pomoc velmi vítaná.

 

Charitativní second handy
Kromě klasických charit a sběrných akcí existují nejrůznější neziskové organizace fungující na systému dárcovských second handů. Na taková místa se vyplatí odnášet především módní kousky, které by jako charitativní příliš neuspěly, ale vy sami byste po nich v sekáči určitě sáhli. Výdělek z prodaného oblečení pak putuje na nejrůznější charitativní účely a vy si můžete být jisti, že jste přispěli na dobrou věc. Jedním z podobných je například Moment Praha charity shop v Praze ve Francouzské ulici, kde se starého oblečení nejen zbavíte, ještě si odtamtud zaručeně nějakou pecku odnesete.

 

Zapojte přátele nebo se nechte zapojit
Stejně jako jsem se kdysi scházela s kamarádkami nad výměnou dupaček a příslušenství pro naše miminka, i dnes se najde mnoho lidí, kteří takové domácí burzy oblečení pořádají u sebe doma a vyměňují si mezi sebou své poklady z šatníku. Musím ocenit i iniciativu naší školy, která pořádá podobné burzy pravidelně. Pár kousků už nám šatníkem prošlo a dnes už je nosí zase někdo jiný. A pro tvořivé? Upcyklujte! Párejte, přešívejte, recyklujte a sami si vytvořte jedinečné kousky, které v žádném velkém obchodním řetězci zaručeně neseženete. No a nakonec vám ty děravé tepláky po dětech a potrhaná trika mohou posloužit jako domácí pomocníci při úklidu.

Zajímá vás udržitelná móda? Přečtěte si, co se za tímto označením skrývá a jak i vy můžete ochránit planetu před textilním znečištěním. Po základním představení si nenechte ujít článek, díky kterému si už nikdy nekoupíte nic, co vzniklo způsoby, s kterými nesouhlasíte. 

X