k

If you’d like to try an alternative to classic porcelain, then Tonda is the perfect complement to your home.

Newsletter


Follow us

NEWSLETTER

Chcete vědět jako první o novinkách a slevách v e-shopu?


Hledat

Přivítejte jaro s létečkem jak se patří

Ani jsme se nenadáli a příroda se ze zimního spánku pomalu, ale jistě začala probouzet do nového roku. Příchod jara je od nepaměti spojován nejen s novým hospodářským rokem, ale také zdravím, vitalitou a novou energií. A tak i my sami se začínáme probouzet, naslouchat přírodě a vítáme to svěží voňavé jaro každý po svém. Já jsem se ho letos rozhodla uvítat létečkem, krásnou tradiční dekorací, která po dlouhá léta našich prababiček na vsích vyháněla z půdy i hospodářských stavení zimní lenost a neduhy. Důležitým krokem každého správného hospodáře bylo jarní vypuzení zlých sil ze země, aby úroda dobře rostla, a tak dívky i chlapci chodívali vsí a nosili tyto překrásně ozdobené symboly jara. Před každým stavením se nezapomněli zastavit a zarecitovat naučenou říkanku. Třeba tuto:

 

Neseme, létečko, neseme,
buďte babičky veselé,
pod okénkem sedajte,
gořalenku popíjejte.

 

A babičky spokojené, že jim gořalečka chutná, každému koledníkovi nadělily výslužku. I mě dnes stojí na okně rovnou dvě taková krásná létečka. S ránem přináší nová jarní poselství a připomínají mi, jak půvabné a dojemné ty staré zvyky jsou. A jistě vydrží až do Velikonoc.

 

K VÝROBĚ POTŘEBUJEME

Mazancové těsto
červené či bílé pentle
větvičky kočiček či zelenající proutky
vyfouklá a vařená vejce

 

POSTUP

Nejprve si z mazancového těsta upečeme zapletené věnce. Věneček může být malý nebo větší, do kterého se zasadí vařená či po upečení čerstvá vajíčka. Kousek těsta si necháme na malé ptáčky, které vytvoříme jednoduchým uzlíkem. Z jedné strany uzlík nastříháme jako ocásek a z druhé jako očička připevníme dvě kuličky máku.

Po vychladnutí věnců do těsta zapíchneme větvičky, na které opatrně navlékáme vyfouklá bílá či načerveno obarvená vajíčka. Dole i nahoře upevníme pentlí a nakonec proutky v horní části svážeme. Vprostřed se nám na pentli mezi větvemi může pohupovat další vyfouklé vajíčko. Do hnízdečka z vršků větviček posadíme ptáčka a létečko je hotové.

 

K ozdobení léteček se skvěle hodí nejrůznější čerstvé svěží bylinky lákající jaro na zahradu i do kuchyně. Na sázení je ten nejvyšší čas a z naší široké nabídky si jistě vyberete.

X