k

If you’d like to try an alternative to classic porcelain, then Tonda is the perfect complement to your home.

Newsletter


Follow us

NEWSLETTER

Chcete vědět jako první o novinkách a slevách v e-shopu?


Hledat

Pojďme společně uklidit svět!

Ačkoli se globální pohled na recyklaci a nadprodukci odpadu za poslední léta změnil k lepšímu, velké procento populace se k této světové problematice stále staví zády. Když ale skepsi a neohleduplnost nahradí nadšení, zodpovědnost a vůle přispět svojí troškou do mlýna, přichází také naděje. I malé dobře naplánované a vytrvalé krůčky nás totiž učí, že odpovědnost za čistotu naší planety neseme jen my sami. A proto je nejvyšší čas s tím něco udělat.

 

Jedním z velmi úspěšných krůčků může být bezesporu zapojení do Celosvětového úklidového dne, který proběhne ve 134 zemích po celém světě v sobotu 15. září. Tento fascinující každoroční počin se zrodil před 10 lety v Estonsku, kdy se 50 000 lidí pod organizací Let’s do it rozhodlo vyčistit celou zemi za pouhých pět hodin – a úspěšně! Od té doby se tato tradice rozšířila po celém světě a povedlo se tak vytvořit jedno z nejrychleji rostoucích hnutí v historii. Tisíce komunit funguje jako jedna „zelená vlna“ táhnoucí se od Nového Zélandu až po Havaj. Představa, že se ve stejnou chvíli sehne 20 milionů lidí pro vyhozenou PET lahev, je dokladem, že je přece jen ještě vše v pořádku.

 

Jak je na tom Česko

Myšlenka uspořádání celosvětového úklidu ve stejný den se zrodila zhruba před třemi lety a naše republika v čele se spolkem Ukliďme Česko stála u samého zrodu. K akci se připojil taktéž Český svaz ochranářů přírody a česká odnož světové environmentální organizace Trash hero. Zmíněné organizace se globálními úklidovými akcemi zabývají již dlouhá léta a k aktivnímu zapojení motivují stále větší procento účastníků. „Letos na jaře se do úklidu zapojilo 113 000 dobrovolníků, což je přes 1 % populace. V tomto ohledu patříme do úspěšnosti první třetiny zemí, kde se pravidelně úklidové akce konají,“ dodává Radek Janoušek, jeden z organizátorů akce Ukliďme Česko.

Osvěta je důležitá

Velmi zajímavým momentem jsou edukativní konsekvence, které globální úklidové akce doprovází. „Nesnažíme se pouze donekonečna uklízet. Naším počínáním se o problému odpadu snažíme informovat a především vzdělávat mladší generaci. Vycházíme z toho, že kdo se jednou účastnil úklidové akce, sám už nepořádek dělat nebude,“ říká Radek. „Zaměřili jsme se na osvětu ve školách a letos jsme taktéž vydali publikaci pro pedagogy s názvem Jak zatočit s odpadky. To, že se úklidů opakovaně účastní nadpoloviční většina mladších 18 let, je pro nás dostatečným důkazem, že osvěta opravdu funguje.“ Úklidových akcí se každým rokem účastní stále více dobrovolníků a množství průměrně sesbíraného odpadu jedním člověkem se rok od roku snižuje, což organizace přisuzuje postupnému ubývání velkých černých skládek.

 

Jak se zapojit?

Zapojit se do celosvětového úklidu a přidat tak ruku k dílu nevyžaduje žádné velké přípravy – stačí jen přijít a pomoci. Mrkněte se na mapu úklidů a přidejte se k jedné z velkého množství skupin. Pokud se ve vašem městě či okolí organizovaný úklid ještě nepořádá, zapojte iniciativu a hromadný úklid sami zorganizujte. A pokud jste spíše sólista, vydejte se sbírat na vlastní pěst. Nezapomeňte, že každý sebraný kousek odpadu se počítá!

X