k

If you’d like to try an alternative to classic porcelain, then Tonda is the perfect complement to your home.

Newsletter


Follow us

NEWSLETTER

Chcete vědět jako první o novinkách a slevách v e-shopu?


Hledat

Ahoj! Začíná jaro! Tady semínka! Jupí!

Díky vašemu velkému zájmu rozjíždíme druhou sezonu na Culině Botanice! Moc mě těší, že vaše poptávka, ale hlavně naše nabídka pořád roste! V tuto chvíli mám pro vás přes 100 druhů semínek starých a původních odrůd, téměř 90 druhů bio osiva a 65 druhů léčivých bylin. Zaokrouhleně asi 300 rostlin pro vaši barevnou zahrádku! To by z vás mělo zahradnické duo bratří Čapků radost! Neváhejte, sezona je tu! Celý rok jsem pilně připravovala další sérii semínek tak, aby na Culině Botanice vzniklo takové malé zahradnictví podle mých představ. Samozřejmě že různé druhy konvenčně pěstovaného osiva dnes seženete v každém hobbymarketu. Ale byliny, bio semena a původní a staré odrůdy, které jsem dala se svým týmem dohromady, myslím, a to se nechci vytahovat, nikdo jiný v Čechách v tak ucelené kolekci nenabízí. Tak si jen vyberte, co ladí vašim chutím a záhonkům!

 

Staré odrůdy hrají prim

Letos jsem se především soustředila na různé druhy starých odrůd. Některé jsou možná méně výnosné, ale jejich chuť je výraznější, pestřejší, bývají mnohdy odolnější vůči nemocem, ale to nejzajímavější je, že se jedná o historii, která ožije přímo na vaší zahradě. Když jsem se po těchto odrůdách pídila, musela jsem nahlédnout do historických ceníků Vaňkových semen a také projít seznamy registrovaných  odrůd. S velkým zaujetím jsem se nořila do  hromady zahradnických příruček. Ty nejstarší byly z až z roku 1860. Naštěstí jsem se mohla opřít o zkušenosti pár podobných bláznů, jako jsem já, v zahraničí a hlavně u nás. Odtamtud moje osiva pocházejí. Bylinky zůstaly v zásadě podobné jako loni. Semínka mi dodává pan Bradna z Planty Naturalis a původní odrůdy mi ve velkém dodal Marek Kvapil z Permasemínek.

Jedním z hlavních důvodů (vedle výborné chuti a krásy plodů), proč tyto staré odrůdy nabízím, je, že pokud je začnete pěstovat, tak semínka z nich můžete uchovat do budoucna nebo je můžete rozdávat sousedům, a tak tahle skvělá zelenina, byliny a s nimi i kus naší historie, nezemře.

 

A pokud vás zajímá moje osobní doporučení, tady je pár tipů z letošní nabídky: 

Tak toto je okurka Japonská, pěkně prosím…
  • Salátovky – okurky, které nesmí chybět v žádném zahradním skleníku.
  • A jednu historickou odrůdu salátovky Telegraph z roku 1897, prosím…
  • A samozřejmě naše hnutí za záchranu těch nejlepších nakládaček doporučuje pravou nakládačku Znojemskou. Už nebudete chtít zavařovat jiné!

 

A tady už pěkně všechny pohromadě. Dívčí prs, Divoké rajče a slavné Atomic Grape.

 

Takhle jme loni sklízeli starověký meloun.
  • Asi nejstarší meloun? No přece ten starověký!
  • Takhle sladký medový vodní meloun jsem ještě nejedla. Znáte z Herbáře. Jeho historie je hodně zajímavá, počtete si na blogu.

A jedeme dál!

  • Už jste někdy vypěstovali salát, kterému naše babičky říkaly kamenáč? Má vynikající, jemnou až máslovou chuť. Vyzkoušeno!
  • Co se mrkví týče, tak mne nepřestává fascinovat odrůda, která byla považována spíše za krmnou, Já ale tuhle táborskou žlutou mistryni mám moc ráda. Je neskutečně sladká a plodí jako divá.
  • A k ní do sbírky se hodí tahle purpurová kráska.

 

Dýně Marocká. Paráda!

 

A komu to nestačilo, honem do e-shopu, kde už na vás čekají vaše oblíbená semínka!

Zahradám, zahradnicím a zahradníkům zdar!

 

 

 

 

X