k

If you’d like to try an alternative to classic porcelain, then Tonda is the perfect complement to your home.

Newsletter


Follow us

NEWSLETTER

Chcete vědět jako první o novinkách a slevách v e-shopu?


Hledat

  • Váš nákupní košík je prázdný

Nejčastější chyby při třídění domácího odpadu

V Herbáři jsme se třídění odpadů  už lehce dotkli, protože u vaření a v domácnosti vůbec se  obalům zatím neumíme úplně vyhnout.  Pokud tedy nejste nadšenými příznivci hnutí zero waste.  Myslím, že je dobré podívat se na tuhle problematiku podrobněji. I já často váhám, kam s daným odpadem a zda pak moje třídění nenadělá více škody než užitku. Někdy totiž špatně vymytá lahev od oleje dokáže na třídicí lince pozastavit celý proces třídění a dalšího zpracování várky plastů. Posílám vám pár základních rad o třídění toho nejklasičtějšího domácího odpadu papír, plasty, sklo.

Třídění odpadu patří v dnešní době k běžné činnosti téměř tří čtvrtin českých domácností. Chybou na kráse této skvělé zprávy je fakt, že se při třídění odpadu často neúmyslně dopouštíme chyb. Ty vznikají buď z naší nepozornosti, nebo z neznalosti. V nejlepším případě je důsledkem jen to, že si přiděláme práci, v nejhorším se taková chyba může dotknout celé várky vytříděného odpadu a může dojít až k pozastavení práce ve třídírně. Naštěstí se tyto chyby dají jednoduše napravit.

 

Chyby při třídění skla
Zatímco rozbité skleničky i tabulové sklo ze dveří a oken do zeleného kontejneru patří, tak jinak upravovaná skla (pokovená, zlacená nebo drátovaná) dovnitř nevhazujte. Chyby se dělají i u keramiky, porcelánu nebo zrcadel, které často mylně končí právě v kontejneru na sklo. Místo toho je příště odvezte do sběrného dvora nebo staré nádobí darujte charitě, ať udělá radost někomu dalšímu.

 

Pečlivost při třídění papíru
Papír se v Čechách třídí v zásadě správně, protože tradice jeho třídění, ač v podobě sběrů, sahá až do 50. let minulého století. Přesto je dobré připomenout, že do modrých kontejnerů nepatří silně znečištěný a mokrý papír, jehož vlastnosti brání dalším úpravám. Podobné je to s ruličkami od toaletního papíru a plat od vajíček. Papír má omezený počet recyklací a právě tyto produkty už znovu recyklovat nejdou, patří tedy do směsného odpadu.

Další zbytečností je odstraňování kancelářských spon z papírů. Tuto práci už můžete nechat na třídírnách a přitom se necítit špatně, že do papíru házíte kov. Třídírny totiž mají technologie, které si s nimi dokáží rychle poradit.

 

U plastů dejte pozor na olej
Naše neznalost se v největší a nejhorší míře může projevit při třídění plastů. Pokud vyhazujete vaničky od masa nebo lahve od oleje, může dojít ke znehodnocení celého obsahu kontejneru. Olejové kapky mohou při dalším zpracování přerušit syntetické vlákno a hrozí až pozastavení celé výroby. Tomu lze předejít buď propláchnutím mastných plastů ve vodě s čisticím prostředkem, klidně ale postačí voda po mytí nádobí. Pokud tak neučiníte, vhoďte mastný obal raději do směsného odpadu, kde udělá méně škody.

 

Vymývat, oddělovat, nebo jak?
Vymýváte nápojové kartony a kelímky od jogurtů? Dobrá zpráva je, že od nynějška již nemusíte, vše stačí jen pořádně vyprázdnit. Vymývání má cenu pouze v případě, kdy s odpadem nechodíte příliš často a hrozí, že by obaly začaly zapáchat. Stejně tak nemusíte z lahví odstraňovat papírové etikety a oddělovat kovové zátky a kroužky ze skleněných lahví, v třídírnách jsou na to již připraveni.

Co naopak stojí za to dělat, je oddělování víček od nápojových kartonů. Při kombinaci materiálů, které se od sebe dají jednoduše oddělit, jako v tomto případě, je od sebe oddělte. Ne všechny třídírny zpracovávají všechny druhy recyklovatelných odpadů najednou, naopak je spíš většina těch, které se zaměřují na jeden typ materiálu.

Pokud se těchto chyb vyvarujete, ušetříte práci nejen jiným, ale i sobě. Ze třídění pak budete mít lepší pocit a samozřejmě pomůžete přírodě.

X