k

If you’d like to try an alternative to classic porcelain, then Tonda is the perfect complement to your home.

Newsletter


Follow us

NEWSLETTER

Chcete vědět jako první o novinkách a slevách v e-shopu?


Hledat

Naše první jarní úroda z parapetu – mikrozelenina a klíčky

Koukaje z okna na sněhem pokryté ulice a záhony, vzpomínám na čerstvou úrodu šťavnatých plodů a na slunce, které zase  prohřeje všechna ta rajčata a jahody! S vidinou letošní sklizně poctivě vybírám semínka, která letos zasadím. A protože už se nemůžu dočkat něčeho zeleného , šťavnatého a čerstvého k zakousnutí a do prvních jarních bylin je ještě daleko- pěstuji na trochu menším políčku, doma za oknem. Mikrozelenina dokáže přinést stejné množství vitamínů, minerálů a dalších nezbytných látek, které především v zimních měsících organizmus potřebuje.  O nesčetných zdravotních plusech klíčků  jsem si pověděli již v loňském článku a nyní je na čase naše obzory ještě o něco rozšířit.

 

Náš přítel chlorofyl

Klíčení je fyzický proces, během něhož v semenu probíhá mnoho chemických reakcí. Při nich dosud spící semeno absorbuje vodu, která postupně prostupuje do jeho zárodku a ten počíná bobtnat. Po popraskání slupky semena vystupuje na povrch čerstvý klíček. Již ve fázi klíčku rostliny produkují chlorofyl, který dodává listům zelenou barvu a stejně tak je velmi přínosný pro naše zdraví. Chlorofyl se skládá z vodíku, uhlíku, kyslíku, dusíku a hořčíku a při jeho konzumaci tělo vstřebává mnoho vitamínů (A, B, C, E). Uplatňuje se při tvorbě krve, zlepšuje metabolismus organismu, působí protizánětlivě a především výrazně pomáhá obnovovat tkáně a tak urychluje hojení.

 

Správný výběr semen

Možná to bude znít jako samozřejmost, ale doporučuji vám pěstování pouze z bio semen. Vyvarujeme se tak pesticidům a dalším chemickým látkám, které konvenčně pěstovaná semena vstřebávají. Bio osivo k nakličování se vybírá na základě vysoké klíčivosti a bývá podrobováno nejrůznějším testům z hlediska výskytu salmonely, E.coli, listerií a dalších nebezpečných organizmů. Koupí bio semen navíc podporujeme ekologická zemědělství a jejich další rozvoj.

 

Co a proč vlastně nakličovat?

Nejužívanější a nejpěstovanější klíčky představuje například mungo, řeřicha či roketa, nicméně sortiment je mnohem šťavnatější. Využít můžeme luštěniny (mungo, fazole, čočka, hrách, sójové boby, cizrna), obiloviny (oves, proso, rýže, amarant, quinoa), výhonky s děložními lístky (jetel, brokolice, zelí, ředkev, kapusta, fenykl, hořčice) nebo semena vytvářející gel (len, chia, jitrocel, roketa, řeřicha). Naklíčené výhonky lze konzumovat samotné, obohatí saláty a polévky až po hlavní chody nebo zdravé svačiny pro děti do školy. Kromě skvělé chuti a zdravotních  benefitů domácí klíčení podporuje i samostatný přístup k lokálnímu pěstování. Taková parapetová minizahrádka, přátelé, je skvělou relaxační metodou a každá sklizeň malým zadostiučiněním. Ale pokud se na pěstování zrovna necítíte, klidně si je kupte v biokvalitě ve zdravé výživě – tělu prospějí tak jako tak:)

 

Míchání semen

Míchání pestrobarevných semen různé velikosti přináší především estetické zadostiučinění, nicméně aby vám správně naklíčila, je třeba dodržovat pár základních pravidel.

Dbejte na podobný čas dozrávání: Například pohanka a slunečnice se díky delší době klíčení hodí k sobě, ale ne k ostatním semenům.

Pokud mícháte směs ze semen tvořících gel (chia, len, roketa, řeřicha…), můžete do nich zařadit i semena ostatní, nicméně v menším poměru, přibližně 15 – 20%.

Semínka s hořkou chutí (ředkev, hořčice) se skvěle hodí do kombinace k nasládlým semenům.  Výbornou kombinaci vytváří například čočka, řeřicha, ředkev a ječmen.

 

Další metody pěstování

V minulém článku jsme si nastínili nejjednodušší metody pěstování, jako je klíčící miska či pěstování na vatovém základě. Pojďme se podívat na další efektivnější metody.

Například takový Easy sprouter  je dvojvrstvá plastová mistička fungující podobně jako klíčící zavařovací sklenice, nicméně v ní skrz semena mnohem lépe cirkuluje vzduch, čímž se zabraňuje plesnivění.

Velmi praktický jsou taktéž klíčící konopné či lněné sáčky, díky nimž je možné úrodu bez problémů přepravovat. Tkaniny neplesniví, vzduch skrze ně přirozeně cirkuluje a voda během chvíle vykape. Pokud sáčky perete, používejte pouze jemné přírodní prostředky a pečlivě je vymáchejte.

A jestli preferujete opravdu bohatou úrodu, můžete se spolehnout na elektronické klíčidlo EASYGREEN, které udržuje ideální teplotu, rostlinky samozavlažuje a funguje tak jako plně automatický domácí miniskleník.

Není  trocha té péče a následné radosti z povedené úrody krásná? Co se týče míchání semen bylin, luštěnin a obilí, intuice poradí nejlépe. Nechte se vést vlastní fantazií, experimentujte a kombinujte dle vlastní chuti a preferencí. Jaro už je i s prvními bylinkami za dveřmi, ale  první klíčky bylin už můžeme mít skoro hned!

 

Tak nakličujme a pěstujme. Mnohem více se o mikrozelenině dozvíte v knize Domácí klíčky, kterou jsme se my sami nechali inspirovat. A nezapomeňte mrknout na náš semínkový eshop, kde najdete  nejrůznější vhodná semena. Tak klíčení zdar!

 

 

X