k

If you’d like to try an alternative to classic porcelain, then Tonda is the perfect complement to your home.

Newsletter


Follow us

NEWSLETTER

Chcete vědět jako první o novinkách a slevách v e-shopu?


Hledat

  • Váš nákupní košík je prázdný

Na co se nejčastěji ptáte?

Sepsali jsme odpovědi na nejčastější dotazy od Vás, našich zákazníků. Přejeme si, aby Vám semínka rostla k Vaší spokojenosti. Na našem blogu se prostřednictvím článků snažíme předat naše dosavadní zkušenosti ze světa starých, původních a hlavně zajímavých odrůd zeleniny a bylin. Proto doporučujeme přečíst si náš článek o starých odrůdách a jejich předpěstování a sázení. Zároveň je pro nás cenná jakákoliv zpětná vazba, co se semínek a jejich pěstování týče. Pokud bude potřeba, rádi vyřídíme případné reklamace. Chceme, aby značka Culina Botanica byla zárukou pestrého a barevného života českých zahrádek. A bez Vás se nám to nepovede. Ostatně máme život v semínkách pouze propůjčený a chceme se o něj co nejpečlivěji starat.

 

Co to jsou semínka Culina Botanica?

Značka Culina Botanica vznikla jako reakce na situaci na českém trhu. Kateřina Winterová spolu s týmem Culina Botanica zjistila, že je vcelku složité sehnat v Čechách určitá semínka, či chcete-li osivo. Chyběl jí větší počet bylinek, bio osivo v malých baleních, staré odrůdy zeleniny a zahradnické rarity. Rozhodla se proto vytvořit vlastní kolekci, svoji nabídku semínek, kterou začala nabízet fanouškům. Jejím hlavním cílem, při vzniku e-shopu i dnes, je, aby na českých zahradách začalo kvést zdraví a aby nevymřely staré odrůdy. 

 

Co jsou to staré odrůdy?

Zahradníci vám možná řeknou, že se jedná už o překonané odrůdy. Dodají, že neplodí příliš mnoho plodů a že často chutnají jinak, než je obvyklé u F1 odrůd. A přidají další a další výhrady k jejich výkonu. V klasických zahradnických obchodech vám nabídnou  osvědčené hybridní osivo, které ale nemůžete dále množit. A většina takto upravených odrůd se neobejde bez dalšího chemického ošetření. Kritici však opomenou sdělit dvě zásadní věci: původní, staré odrůdy jsou často odolnější vůči chorobám a jsou chuťově pestřejší, i když třeba sklidíte méně plodů. A navíc si můžete schovávat semínka a množit je pro další generace. 

 

Pěstovat téměř zapomenuté odrůdy je dobrodružství, díky kterému na této planetě zachováte něco, co tu bylo třeba už před stovkami let. Co si pod tím představit? Například: některé odrůdy se přestávají do dnešního podnebí hodit, a tak je nutné o jejich pěstování přemýšlet a citlivě reagovat na jejich potřeby. Třeba taková stará Kedlubna vídeňská raná modrá – když ji vysadíte později, současný rychlý nástup jara ji může brzy vyhnat do listů a rostlina nevytvoří bulvy. Záleží také na tom, v jaké části republiky máte zahradu. Některé druhy pochází z chladnějšího prostředí, některé se musí opravdu pečlivě zalévat, atd. Proto je třeba sledovat počasí a přizpůsobit setí, výsadbu a péči všem jejich potřebám. Chce to trpělivost, nenechat se odradit prvotními neúspěchy a radovat se z každého plodu Vaší práce. Původní odrůdy vznikaly před 100, 150, 200 a někdy i více lety. Od té doby se klima změnilo. S trochou nadšení však na Vaší zahradě se starými odrůdami vyroste i kus živé a chutné historie. 

 

Odkud naše semínka pochází? 

Semínka získáváme od ověřených pěstitelů. Nejedná se o semínka, která by Kateřina namnožila při natáčení. To ani není legislativně možné. Většinu semínek má ale otestovanou. A teď trochu konkrétněji:

 

Semínka bylin a směsi luk z 90 % pochází od českého pěstitele ing. Bohumila Bradny, se kterým Kateřina mnohokrát natáčela v jeho zahradách Planta Naturalis. Je to hrdina, který zachraňuje a množí plané rostliny, louky a léčivky. 

 

České odrůdy zeleniny máme od ověřených českých osivářů. 

 

Staré odrůdy si necháváme posílat z celé Evropy. Občas u osiva napíšeme, že je organické. V takovém případě pochází z Německa, kde ho kupujeme v bio kvalitě. Ale protože náš obchod zatím nemá bio certifikaci, píšeme, že jde o osivo organické. Když to jde, vždy raději připlatíme a seženeme osivo právě v této kvalitě. 

 

Nějaké staré odrůdy se u nás stále šlechtí, většinu však bereme ze zahraničí, z různých koutů Evropy. Někteří šlechtitelé totiž uchovávají pouze jednu nebo dvě staré odrůdy. Například proslavenou viktoriánskou okurku Telegraf máme z Anglie a Itálie. V Holandsku je zase pěstitel, který zachovává u nás již vymizelý, avšak původní Celer pražský. A tak dále. Dá to docela fušku odrůdy vyhledat. Zároveň se snažíme vybízet české šlechtitele, aby na svá pole staré odrůdy navraceli. Je to ale proces na dlouhá léta. 

 

Letos jsme také přidali kategorii, kde naleznete květiny našich babiček. Semínka máme od dodavatele Nohel Garden z edice Nostalgia a z české květinové farmy Řezanka.

 

Proč jsou semínka dražší? 

Snažíme se nebýt drazí. U nás jde ale o manufakturní a malonákladovou výrobu spíše řemeslného stylu. U nás si vyberete ty opravdové lahůdky. Navíc osivo v bio kvalitě, kterému říkáme organické, dražší bývá. A staré původní odrůdy jsou ještě o něco dražší. Abyste o cenách získali lepší představu, doporučujeme Vám prozkoumat na internetu pojem „heirloom seeds“ a zkusit se podívat, kolik takové osivo v zemích EU a v USA stojí. Možná Vás to překvapí, ale částky typu 4 až 5 Euro/USD za balení jsou běžné.  

Květiny jsme do své nabídky letos zařadili jako doplněk. Jedná se o vcelku běžné osivo.

 

Nabízíte i hybridní osivo?

I když nechceme, aby Vám ani nám rostly imponentní rostliny, jejichž semínka nemůžeme dále pěstovat, a přejeme si, aby rostliny z našich semínek na našich zahradách založily své vlastní rody, a uchovaly si tak na světě své místo, 

pár hybridů v sortimentu máme. Důvod je prozaický. Líbily se nám jejich netradiční barevné kombinace. Cuketa Golden žlutá je opravdu výjimečná, stejně jako Mrkev Purple Haze. V tomto případě se o hybridy jedná, rádi jsme ocenili tyto krásné variace a vždy na ně poukazujeme označením F1.Najdete jich v e-shopu ale opravdu jen pár, pečlivě si vybíráme. Chceme Vám nabídnout pestrou paletu druhů a možností, které nám svět nabízí. Primárně nás ale zajímají odrůdy nehybridní, původní, staré a organické. 

 

Je osivo mořené?

V naší nabídce, čítající zhruba 500 odrůd, najdete maximálně 20 druhů, jejichž semínka jsou mořená. Když je možné od pěstitele sehnat semínka nemořená, preferujeme je. Ne snad, že bychom byli apriori proti moření, ale když už postaru, tak co nejvíce bez zásahu. Moření poznáte podle barvy semen. Jsou zelené, červené a jinak výrazně barevné díky použitým, většinou potravinářským, barvivům. Mořit svá semínka můžete i doma – preparáty, které jsou netoxické a přírodní. Mořená semínka nejsou vhodná k přímé konzumaci. 

 

Nenašli jste tu odpověď, kterou jste čekali? Napište nám! 

X