k

If you’d like to try an alternative to classic porcelain, then Tonda is the perfect complement to your home.

Newsletter


Follow us

NEWSLETTER

Chcete vědět jako první o novinkách a slevách v e-shopu?


Hledat

 • Váš nákupní košík je prázdný

Minimalismus: méně je často více

Projděte se bytem nebo domem, pěkně místnost po místnosti. Podívejte se do skříní, pod postel, do komory a nevynechejte ani garáž, půdu nebo sklep. A nyní to udělejte ještě jednou a pozorně si prohlédněte všechny věci, které váš domov dělají domovem. Kolik z nich jste během posledního roku opravdu použili nebo jste si alespoň vzpomněli, na jaké místo jste je uložili? Já jsem tuto akci v posledních třech letech udělala několikrát… a ačkoli jsem si myslela, že nepatřím k lidem podléhajícím konzumu a shromažďování, pokaždé jsem byla velmi překvapená, v jak krátkém období se mi protříděná domácnost opět začala zahlcovat nepotřebným majetkem. Odpoutání se od zbytečných věcí přitom může být opravdu osvěžující. A to samé platí o každém elementu našeho života. Minimalismus osvobozuje.

Zbavit se nechtěných věcí, situací a pocitů

O minimalismu jako životním přístupu se v posledních letech řeklo již mnoho a člověk by tak snadno nabyl dojmu, že se jedná o vykonstruovaný trend, který za pár let opět nahradí nějaký nový směr. Pokud se ale podíváme na společenský konzumní vývoj posledních padesáti let, uvědomíme si, že příchod minimalismu nemohl zvolit lepší načasování. A to nemluvím pouze o přehršli zboží, kterým se často bezmyšlenkovitě obklopujeme. Současný život nabízí většině z nás nepřeberné množství možností, volnočasových aktivit, sociální interakce či pracovních příležitostí, mezi kterými si často nedokážeme vybrat. Cílevědomost a okolní tlak nás nakonec donutí trávit čas aktivitami, které nás často vůbec nenaplňují. Proč ale nedělat jen to, co opravdu chceme? Proč se snažit získat věci nebo statusy, které nejsou důležité? Minimalismus nám pomáhá být vděčni za to, co máme, a netrápit se tím, co bychom mít mohli. A to je podle mě esence šťastného života.

Materiální jednoduchost

Zřejmě nejjednodušší cestou k minimalismu je postupné odpoutání se od zbytečného majetku. Skvěle funguje například probírka šatníku. Otevřete skříně a šuplíky a nemilosrdně vyřaďte vše, co jste si za poslední dva roky neoblékli. Oděvy hned nemusíte vyhazovat, lze s nimi přece naložit mnoha sofistikovanějšími cestami. Věnujte je známým, na charitu nebo je kreativně upcyklujte do jiného, využitelného předmětu. Stejně tak se podívejte například do komory nebo garáže. Že už ani nevíte, co se ukrývá v těch zaprášených krabicích v horní polici? Zřejmě to nebude nic důležitého, že ano. Zapomeňte na sentiment a prakticky určujte využitelnou hodnotu věcí. Zní to sice neuvěřitelně, ale s odpoutáním se od majetku přichází mnohem větší svoboda a rozhodnost.

 

Rady a zásady minimalismu

 • Než něco koupíte, zamyslete se, zda to opravdu potřebujete.
 • Když kupujete kvalitnější zboží, stačí ho méně. Volte kvalitu nad kvantitou.
 • Nelpěte na věcech, jsou to jen předměty. Vaše vzpomínky jsou přece uloženy mnohem hlouběji.
 • Nemusíte vlastnit věci, můžete si je půjčit.
 • Naučte se říkat ne.
 • Pokuste se obklopit věcmi a situacemi, které vás naplňují. Naučte se odmítat věci i činnosti, které ve svém životě nechcete.
 • Žijte udržitelně a ohleduplně.
 • Nezahlcujte svoji domácnost zbytečnostmi. S volným, vzdušným prostorem přichází i mentální čistota.

 

Každodenní cvičení

 • Zamyslete se, které situace, události či akce vás v posledních týdnech naplňovaly a které jste vnímali spíše jako společenskou povinnost. Nemusíte být přece všude. Dopřejte si klid a svůj volný čas věnujte jen situacím, které opravdu chcete zažívat.

 

 • Při přípravě jídla užívejte co nejméně surovin. Soustřeďte se na jejich chuť, nechte ji vyniknout a užijte si každé sousto. Radujte se z jednoduchosti.

 

 • Vyrazte na dovolenou s minimem věcí. Sbalte se do malého batůžku a budete překvapeni, jak málo toho k životu opravdu potřebujete. Nadělte si svobodu.

 

Jak jsme si už řekli – k minimalistickému životnímu stylu neodmyslitelně patří i jednoduchost v kuchyni. A přesně tak se vaří s kuchařkou Jíst a žít. Intenzivní chuť kvalitních základních surovin, to je naše!

 

X