k

If you’d like to try an alternative to classic porcelain, then Tonda is the perfect complement to your home.

Newsletter


Follow us

NEWSLETTER

Chcete vědět jako první o novinkách a slevách v e-shopu?


Hledat

  • Váš nákupní košík je prázdný

Mami, a už bude ten Mikuláš?

Taky vaše děti poznají opravdového Mikuláše, anděla a čerta od záplavy všech postav, co se ten podvečer potulují po venku? Náš pravý Mikuláš chodil do Stavovského divadla a měřil dva metry. Působivý zjev, laskavost, zkrotitelný čert a krásná atmosféra zanechaly v dětech myslím navždy povznášející dojem, že ony toho svého „pravého“ Mikuláše zažily a nemusí je mrzet, že právě jemu kdysi odevzdaly svoje poklady nejcennější – dudlíky.

 

Snad každé dítě se těší na 5. prosince a nadílku, kterou za své chování, které se minimálně od ranních hodin pátého dne v měsíci rapidně zlepšilo, dostanou. Ať už za nimi Mikuláš s andělem a čertem přijde do školky, do kroužku, potká ho na ulici či se staví u vás doma, nadílka v podobně drobných (ehm, ehm…) laskomin je téměř jistá. Příchod Mikuláše navíc odstartuje tu největší vlnu těšení se na Vánoce a podle děsivosti čerta možná i snahu o nápravu chování.

 

Ačkoliv se první zmínky o dodržování toho svátku objevují již v 10. století, vydržel v oblibě i do dnešní značně odlišné doby. Jeho vzezření se téměř nezměnilo a oslavy probíhají velice podobně, co se především změnilo, jsou odměny, které děti dostávají.

 

Naše děti dostávají od Mikuláše třeba i krabičku oblíbeného čaje, obyčejně nedostatkové chipsy a xylitolové žvýkačky, ale to už je proměna obyčeje prostě poplatná době, takže jen tak pro inspiraci. 🙂 Původně se k Mikuláši darovala březová větvička doplněná větvičkou krušpánku (buxusu) a pečivem ve tvaru figurky Mikuláše, čerta či anděla zdobená červenobílým kanafasem a červenou stuhou. A jak to mají jinde a proč? Přečtěte si o původu svátku a jeho nejvýznamnějších národních proměnách.

První Mikuláš

Mikuláš má předobraz v reálné historické postavě, biskupa Mikuláše z Myry, který žil na přelomu 3.‒4. století v oblasti dnešního Turecka. Už za života se stal velmi oblíbeným díky své štědrosti, údajně po smrti otce rozdal své dědictví chudým, a citu pro spravedlnost, díky kterému pomáhal zachránit nespravedlivě obviněné a dohlížel na chod soudů. Mikuláš zemřel 6. prosince mezi lety 345‒352. Jedná se o jednoho z nejuctívanějších křesťanských svatých, největší oblibě se těší v Rusku, jehož patronem se také stal.

Proměny mikulášské tradice

V české tradici se Mikuláš vydává obdarovávat děti s andělem a čertem, kteří symbolizují nebe a peklo a oba se podle toho chovají. Anděl jako zosobnění nebe děti chválí a čert škádlí ty, které podle rodičů nebyly za uplynulý rok těmi nejhodnějšími. Dary, které tato trojice rozdává, byly vždy menší a stejně jako dnes se často jednalo o pamlsky, rozdíl byl ovšem v tom, že dříve děti dostávaly pamlsky skutečně jen ve slavnostních příležitostech a měly pro ně větší cenu než dnes, kdy jsou pamlsky dostupné téměř na každém kroku.

 

Na mikulášskou nadílku se mohly a stále mohou těšit také holandské nebo francouzské děti. Holandskému Mikulášovi se říká Sinterklaas a do Nizozemí se každoročně dostává 11. listopadu lodí ze Španělska, odkud vozí pomeranče. Nosí s sebou knihu, kam si zapisuje poznámky o dětském chování a místo anděla a čerta ho doprovází Černý Petr. Děti si 5. prosince připraví ke komínu či v dnešní době spíše k ústřednímu topení botu, kam, pokud byly hodné, dostanou nadílku, ve které nesmí chybět pomeranč. V Nizozemí ji dostanou ještě 5. prosince večer, zatímco ve Francii, Belgii a Lucembursku si musí počkat až na následující ráno.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Včera jsme s dětmi potkali anděla 👼🏻 #andel #hvezda #deda #jatka78 #vsechnonejlepsimikulasum!

Příspěvek sdílený Kateřina Winterová (@katerina_winterova_official),

Od Mikuláše k Santa Klausovi

Mikuláš, německy Saint Nikolaus, dal vzniknout i americkému Santa Klausovi. Mikuláše si s sebou na nový kontinent v 18. století vzali i kolonisté, změnili mu oblek a z doby adventu jeho příchod přesunuli na konec měsíce. Tradice nadělování do komínů v povědomí amerických dětí zůstala, avšak místo boty si na krb připínají punčochy. Do punčochy totiž podle pověsti jednou omylem spadla původnímu „skutečnému“ Mikulášovi finanční výpomoc jedné ze tří sester, které svým darem zachránil od práce v nevěstinci.

Proč Mikuláš chodí už 5. prosince?

Ačkoliv jmenovci Mikuláše oslavují svátek až 6. prosince, obchůzka Mikulášů, andělů a čertů chodí v Česku a na Slovensku již 5. prosince večer. Proč?, ptají se určitě i vaše děti na tuto pro ně až životně důležitou otázku. Odpověď musíme hledat ve starých časech a zvycích našich předků. Mikulášská nadílka se totiž do dnešního dne řídí starým evropským kalendářem, podle kterého den začínal nocí a předvečer následujícího dne patřil jeho oslavám.

 

Přemýšlíte, jakými dobrotami děti potěšit, ale zároveň jim nevypěstovat závislost na nezdravých cukrovinkách? Vyrobte jim zdravé tapioca pudinky s ovocem na snídani a domácí meruňkové tyčinky, které budou moci zapít domácí kolou se stévií ve škole. Chcete ještě více inspirace? Najdete jí v nové knize Jíst a žít, která vám stihne přijít ještě před Vánoci a udělá pod stromečkem radost jistě i jiným milovníkům dobrého jídla. Objednat ji můžete kliknutím na obrázek. 

X