k

If you’d like to try an alternative to classic porcelain, then Tonda is the perfect complement to your home.

Newsletter


Follow us

NEWSLETTER

Chcete vědět jako první o novinkách a slevách v e-shopu?


Hledat

  • Váš nákupní košík je prázdný

Malý průvodce adventem za starých časů

V Herbáři je vždycky tak snadné propadnout kouzlu nadcházejících Vánoc a času adventu… Popravdě řečeno, po několik let jsem tak trochu zmatená, protože tenhle čas zaznamenávám díky kameře už někdy v brzkém podzimu, takže mám pocit, že už mám tu adventní slávu za sebou. Častokrát nám doma první svíčka na svátečním věnci hoří rovnou ve dvojici. Letos to samozřejmě bude jinak a kromě vzorného načasování a naklizeného bytu, zapálím plamínek včas a vánoční trhy si užiju s dětmi pěkně v klidu. Taky si to tak pěkně malujete? 🙂 Na všetečné otázky dětí, které na mně vyloudily kynuté trdlo ze stánku, proč a jak vlastně ten advent vznikl a co to je, budu jen usrkávat svařák nebo medovinu a zahrnu je (díky tomuhle článku) spoustou zajímavostí o původu adventu, který vycházel z nutnosti změnit rytmus s přicházející zimou a stále kratšími dny. Vítám vás u malého průvodce adventem a přeju, ať ho prožijete v klidu a radosti! Narodí se přece Ježíšek!

Historický původ adventu

Název tohoto období pochází z latinského slova adventus – příchod, který symbolizuje příchod Ježíše Krista. Přesto toto období mělo svůj význam ještě v předkřesťanské pohanské době, kdy bylo spojováno se zimním slunovratem a čekáním na příchod jara po dlouhé zimě. Oslavovala se příroda, Země a magické přírodní síly. Přibližně ve stejném období, v druhé polovině prosince, se ve starém Římě konaly lidové slavnosti zvané Saturnálie, při kterých se obětovalo bohu Saturnovi, lidé se vzájemně obdarovávali a oslavy byly podobné dnešním karnevalům.

 

Poté převládlo v evropské společnosti křesťanství, které se snažilo pohanské zvyklosti omezit. Spojili proto oba tyto zvyky a v době tehdejších Saturnálií začali oslavovat narození Ježíše Krista, které se do té doby slavilo 25. března. A době předcházející jeho narození dali význam duchovního rozjímání. Kratší dny, dlouhé noci, nedostatek světla a příchod sněhu volaly po změně životního rytmu. Advent byl proto obdobím odklonu od běžných povinností a pozornost se přesunula k duchovnímu povznesení. Během adventu se vše chystalo na příchod Krista. Hospodyně uklízely, zdobily domácnost, nakupovaly zásoby, pekly, štípalo se dříví a stavěly se betlémy.

Maskované průvody

Křesťanské a pohanské tradice se ovšem i nadále míchaly. Z křesťanské tradice se uchoval půst, který se měl projevovat zdrženlivostí v jídle, nesmělo se například jíst jiné než rybí maso, a střídmostí v pití. Jeho konec byl symbolizován východem první hvězdy ve Štědrý den. Z křesťanské tradice vycházel také zákaz hlasité zábavy, které měla být v době adventu omezena.

V tomto se pohanské tradice lišily. Hlasitá zábava byla spojena s průvody v maskách představující duše zemřelých, které se v určité dny vrátí na zem, aby zkontrolovaly, potrestaly nebo odměnily obyčejný lid. Toto ztělesnění démonů pohanského světa dostalo jména po křesťanských světcích. Díky tomu se na některých místech Česka dodnes udržely průvody zvané barborky po svaté Barboře nebo třeba průvody svaté Lucie. Nejznámějším z nich zůstává svatý Mikuláš, který do dnešní doby chodí po ulicích měst i vesnic.

Kalendář adventních průvodů

4. prosince: Na svatou Barboru se pořádaly průvody barborek, bíle oděných dívek se zeleným věncem kolem hlavy, které obdarovávaly děti červenými jablíčky. Svatá Barbora je patronkou horníků a dělostřelců.

 

6. prosince: Svatý Mikuláš je nejvýznamnější pochůzkou v maskách, která se dodržuje na většině našeho území i v jiných evropských zemích dodnes. Mikuláš obdarovával děti podle jejich chování za uplynulý rok. Hodné děti dostávaly odměny, zlobivé postrašil čert a byly obdarovány syrovou bramborou. Svatý Mikuláš je patronem námořníků, rybářů a ochráncem dětí.

 

7. prosince: Pochůzka svatého Ambrože probíhala odlišně. U kostela na něj čekaly děti, které se snažil chytit. Aby měl větší šanci, rozhazoval kolem bonbony a pamlsky.

 

13. prosince: Na svátek svaté Lucie bíle oděné dívky chodily dům od domu a zpívaly písně o sv. Lucii anebo jezdily na koních s pochodněmi symbolizující konec dlouhých zimních nocí a prodlužující se dny. Svatá Lucie je patronkou ženské práce, švadlen a kočích.

 

Chcete vědět více o tom, jak se slavil advent za starých časů? Pusťte si speciální adventní díl Herbáře, kde najdete nejen tradice, ale i recepty na modernější pokrmy. Pro zhlédnutí klikněte sem. Advent vyvrcholí Vánocemi. Pokud stále tápete, co by mohlo být vhodným vánočním dárkem, podívejte se k nám na e-shop, kde najdete spoustu kuchařských knih. Například i novou autorskou knihu Kateřiny Winterové Jíst a žít

X