k

If you’d like to try an alternative to classic porcelain, then Tonda is the perfect complement to your home.

Newsletter


Follow us

NEWSLETTER

Chcete vědět jako první o novinkách a slevách v e-shopu?


Hledat

  • Váš nákupní košík je prázdný

Malý mikulášský vrkoč

Téměř 1000 let se křesťanství snažilo překrýt pohanské svátky, které určovaly mezníky kalendářního roku – například slunovraty. V církevním pojetí tedy třeba Vánoce. Snahy církve došly cíle jen částečně, protože prostí lidé si své pohanské zvyky nechtěli nechat vzít úplně, i když třeba v Krista uvěřili. Ano, dnes vnímáme Vánoce jako narození Ježíška, ale přesto v našich zvycích zůstaly takové postavy, jako jsou čerti na Mikuláše. Reminiscence na časy pohanské.

Podobné to je s předměty, kterým dnes říkáme zvykoslovné. Připravovaly se vždy těsně před svátkem a okamžitě se použily. Morany se spálily, pečivo se snědlo, nebo rozpadlo. Proto neexistuje mnoho dochovaných artefaktů, ale přesto v 19. století první etnografové tyto předměty a jejich významy zaznamenali. Zvykoslovné předměty neměly jen dekorativní charakter. Měly přinést štěstí a plodnost, a tak při jejich tvorbě respektujte postup, barevnost a symboliku jednotlivých částí a udělejte si na jejich přípravu čas.

Ingredience

pěkný mech
špejle
sušené ovoce
1 jablko
1 hrst naklíčeného hrachu
1 hrst kuliček z kynutého pečiva či perníků

Postup

Do hrníčku či květináče vložíme pěkný mech a napícháme do něj špejle s barevnými papírky a sušeným ovocem, ideálně dokola. Do ohrádky mezi špejle posadíme na mech jablíčko, naklíčený hrášek nebo kuličky z kynutého těsta či perníky.

 

Pořád nejste přesvědčeni, že mikulášský vrkoč je ozdoba vhodná na váš stůl? Podívejte se na díl Herbáře, kde malý vrkoč vyrábíme, třeba vás to přesvědčí. Zhlédnout ho můžete kliknutím sem. A odkud Linda čte o symbolice ozdob? Z krásné knihy Hody, půsty, masopusty, ve které se dozvíte víc o všech důležitých svátcích, obyčejích, zvyklostech a slavnostech českého kalendářního roku. Objednat si jí můžete kliknutím na obrázek.

X