k

If you’d like to try an alternative to classic porcelain, then Tonda is the perfect complement to your home.

Newsletter


Follow us

NEWSLETTER

Chcete vědět jako první o novinkách a slevách v e-shopu?


Hledat

Léto bez chemie aneb sbohem repelentům

Taky se v práci často přistihnete, že místo nad řešením neodkladných úkolů dumáte nad tím, kam na výlet vyrazíte o víkendu tentokrát? Léto je v plném proudu a každá vteřina využitá k pobytu v přírodě nás nabíjí neuvěřitelnou energií. Ačkoli i ten nejmenší organismus k přirozenému rázu divoké krajiny patří a doplňuje její vzácnou rozmanitost, komáři nebo klíšťata nám houbaření v lese či pohodu u vody zpříjemní jen těžko. Naštěstí existuje mnoho možností, jak se před nimi chránit, aniž byste škodili sobě či okolí.

 

Chemické repelenty sice zaručují, že všechen hmyz odeženou, jejich užití s sebou však nese mnoho negativ v podobě nebezpečných výrobních látek. Jejich nejčastější složkou (často zastoupenou až ve 100% poměru) je chemická sloučenina diethyltoluamid (DEET), která se již za druhé světové války užívala jako účinný zemědělský pesticid. Hmyz jeho zápach nesnáší a výpary částečně potlačují jeho schopnost orientace. Stejně jako na hmyzu se však časté užívání této látky může podepsat na našem zdraví i na životním prostředí. Vyzkoušejte domácí alternativy a sílu bylinek, a pokud se vám nechce postřik připravovat doma, pořiďte si repelenty na přírodní bázi využívající účinné výtažky z exotických rostlin, jako je thujon či eukalyptus. Přírodní zdroje jsou šetrné, nedráždí pokožku a namazat s nimi můžete bez obav i své děti.

Hřebíček do alpy

Hřebíčkovoalpový repelent skvěle voní, a ačkoli vás neochrání před rozzuřeným hejnem komárů v podvečer na břehu jezera, skvěle poslouží především proti muchničkám při houbaření či procházkách lesem. Do 200 ml skleničky Alpy nasypte hrst (cca 40 ks) hřebíčků a nechte louhovat alespoň 24 hodin. Hnědé zbarvení roztoku není na škodu a hřebíček tak klidně nechte naložený i po uplynutí dané doby. Před použitím nádobku nezapomeňte protřepat a aplikaci opakujte po dvou až třech hodinách.

 

Síla bylinek

Jak už jsme zmínili výše, výborně funguje i mnoho druhů volně rostoucích i pěstovaných bylinek. Přestože nás vábí svojí neodolatelnou vůní, v komárech, muškách, klíšťatech i jiném hmyzu mohou vyvolávat nepředstavitelný odpor. Mezi takové patří například levandule, pelyněk, rozmarýn, kopretina, třezalka, bříza či šalvěj a v kombinaci s olejem či octem dokáží hotové zázraky. Třezalka, vratič a pelyněk navíc zabírají i jako ochrana proti klíšťatům, což je především v letním období naprosto nedocenitelné. Výluh kombinovaný s octem či olejový macerát vás skvěle ochrání ve většině rizikových případech. I když jej musíte aplikovat častěji než chemický repelent, jeho klady jsou nedocenitelné.

Slupky z ořechů nebo šištičky túje

Před naším posledním tipem se dává na útěk i to nejhladovější hejno komárů. Hlavní ingredienci představují slupky dozrávajících ořechů, kterých máme v tomto období k dispozici víc než dost. Zelené pokrájené slupky můžete doplnit taktéž účinnými tújovými šištičkami, to vše svařit s litrem vody, vychladit a v poměru 1 : 3 rozlít spolu s Alpou do předem vyčištěných a osušených lahviček. Nakonec přidejte ještě čerstvé kousky slupek a šišek a nechte louhovat alespoň po dobu dvou týdnů. Jedna aplikace vydrží na pokožce až 5 hodin, ovšem pozor na zbarvení, které může nechat stopy na světlém oblečení.

 

Chcete si připravit svůj vlastní repelent bez chemie, jen vám k němu chybí ty správné bylinky? Podívejte se na náš eshop a vyberte si ty nejvhodnější!

X