k

If you’d like to try an alternative to classic porcelain, then Tonda is the perfect complement to your home.

Newsletter


Follow us

NEWSLETTER

Chcete vědět jako první o novinkách a slevách v e-shopu?


Hledat

  • Váš nákupní košík je prázdný

Krása moravského kraslení

Barvení kraslic, čili takzvané kraslení, má prastaré kořeny a nese hlubokou symboliku, jež se snažíme předávat budoucím generacím i dnes. Podle historických úvah se velikonoční vajíčka objevovala již 5 000 let před Kristem a nijak tak nesouvisí s křesťanskými tradicemi, nýbrž s tradicemi lidovými, těmi, které jsou pro nás jedním z nejbohatších kulturních dědictví.

Původně mělo barvení vajec především praktický důvod, kdy se v období půstu sice neměla vajíčka jíst, nicméně slepice stejně nesly a vajíčka se nějak musela zpracovat. Uvařená vejce měla delší trvanlivost, bylo ovšem potřeba je rozlišit od čerstvých, a proto se ta vařená barvila načerveno. Jak šel čas, začalo se používat i dalších přírodních barev a jednoduchých ornamentů, které nakonec vyústily v překrásná krajová specifická zdobení nejrůznějších technik, vzorů a přístupů. Pojďme se podívat na pár z nich, které ještě v polovině minulého století vznikaly v mnoha moravských krajích.

 


Chodské, jihočeské a horácké kraslice malované voskem, 1965 / OREL, Jaroslav. O kraslicích. Vydalo Slovácké muzeum v roce 1973.

Hanácké kraslice zdobené slámou, 1960 / OREL, Jaroslav. O kraslicích. Vydalo Slovácké muzeum v roce 1973.
Slovácké voskem batikované kraslice / OREL, Jaroslav. O kraslicích. Vydalo Slovácké muzeum v roce 1973.
Valašské voskem malované kraslice,1955 / OREL, Jaroslav. O kraslicích. Vydalo Slovácké muzeum v roce 1973.

Torysky, Čertižné, Domanina a další slovácké kraslice, 1970 / OREL, Jaroslav. O kraslicích. Vydalo Slovácké muzeum v roce 1973.
X