k

If you’d like to try an alternative to classic porcelain, then Tonda is the perfect complement to your home.

Newsletter


Follow us

NEWSLETTER

Chcete vědět jako první o novinkách a slevách v e-shopu?


Hledat

  • Váš nákupní košík je prázdný

když hmyz žere hmyz: Proti škůdcům bez chemie

Zahrada je samostatný svět ukrývající mnoho překvapení, a ačkoli ji považuji za nedílnou součást svého života, stále se nestíhám divit, kolik nových a překvapivých znalostí během každé sezony získávám. Dříve jsem si myslela, že je třeba řídit se zásadně pravidly příruček a knih, dnes ale vidím, že mnohem lépe fungují rady ostřílenějších zahradníků v kombinaci s vlastní intuicí. O tom už jsme si toho ale mnoho pověděli i v minulých článcích Pravidel biozahrady a především našem milém Herbáři. Jediná správná pravidla na zahradě jsou totiž pravidla samotné přírody.:)

Ta si dokáže s většinou problémů poradit sama a mnoho takových principů lze využít i při práci na zahradě, třeba při regulaci nechtěných škůdců požírajících naši poctivě opečovávanou úrodu. Využití chemických prostředků sice představuje asi nejsnadnější cestu, nicméně krom hmyzu hubí i další velmi důležité živočichy a rostliny, zamořují půdu a hmyz si na ně časem vytváří rezistenci, čímž se naopak stává ještě odolnějším. Jak praví hlas divočiny: „silnější žere menšího“ a místo nejrůznějších postřiků tak můžeme na záhonech vytvořit ideální prostředí pro predátory, kteří si na nechtěných škůdcích ještě pochutnají. Navíc tím pomáháme udržení přirozeného potravního řetězce hmyzu, který se z naší přírody začíná dramaticky vytrácet. Tak pojďte letos zkusit vyzrát na škůdce trochu jiným způsobem. Tady vám přináším pár základních rad, jak na to.

 

Rostliny pro rostliny
Ještě než se dostaneme k hmyzu… Velmi dobře dokážou pomoci i nejrůznější rostliny. Některé druhy totiž lákají nebo odpuzují určitý hmyz a díky správnému místu vysazení můžete škůdce koordinovat a redukovat. Například takové kvetoucí chrpě jen stěží odolá leckteré dravé slunéčko a ploštice zase milují neodolatelnou vůni měsíčku. Kopr je atraktivní pro škodlivé larvy kovaříků-drátovců a dalších parazitů a máta ochrání před útokem bělásků či dřepčíků. Voňavá levandule odpuzuje mšice, křen mandelinky bramborové a lichořeřišnici se zase obloukem vyhýbají slimáci, housenky a mravenci. Stačí tedy jen zvolit strategické místo vedle ohrožených pěstovaných druhů.

 

Kdo žere koho
No a pokud květiny nezabírají, je ten nejvyšší čas vyzkoušet přátele z říše hmyzu. Při vytvoření správného vyhovujícího prostředí se na vaší zahradě zabydlí a zloděje úrody budou likvidovat nejen během celé sezony, ale i v těch následujících. Přináším seznam těch nejzákladnějších, které ve většině případů lze zakoupit a rovnou do zahrady v krizovém období nasadit. Ideální je taktéž zbudovat u stěny domu či plotu hmyzí domeček z nejrůznějších travin, šišek, kůry a dalších přírodních materiálů, ve kterém se mnoho druhů hmyzu zabydlí a zahradu už neopustí.

 

Slunéčko
Zřejmě neznámějšími ochránci jsou slunéčka živící se mšicemi, roztoči a merami – v oblibě mají ovšem i jiný hmyz jako svilušky, štítenky nebo červce. Tento hmyz bez debat patří mezi nejdéle využívané predátory dalších škůdců. Jedno takové malé slunéčko spořádá za 14 dní až 270 a dospělí jedinec až 60 mšic denně. Slušný výkon, co říkáte? Aktivitu slunéčka však ovlivňuje počasí (čím je tepleji, tím více žere) a také ke svému životu potřebuje vyhovující úkryt k přezimování v podobě nejrůznějších dřevěných štěrbin či starých travin.

 

Bejlomorka
Bejlomorka se živí sladkou lepkavou medovicí mšic. Larva nakladená do mšicí kolonie dokáže během svého vývoje zahubit 10 až 100 mšic. Dravá bejlomorka se obvykle hodí do vyšších porostů zeleniny či dalších rostlin ve sklenících, fóliovnících a jiných teplejších vlhkých místech, kde teplota neklesá do 16 °C.

 

Zlatoočka obecná
Zlatoočka obecná je zhruba 15 mm dlouhá muška s velkými průhlednými, zeleně žilnatými křídly. Na zahradě však vyniká nejen svojí krásou, ale také apetitem. Úspěšně likviduje listové mšice, štítenky a svilušky z ovocných stromů, proto se skvěle hodí především do větších sadů. Pokud nalezne dostatečně pohodlný úkryt, k aktivitě se probouzí každé jaro s prvními hřejivými slunečními paprsky.

 

Škvor
Díky nejrůznějším děsivým smyšleným historkám prokousnutých bubínků nechová většina z nás ke škvorům přílišné sympatie. Přitom je to ale nedocenitelný zahradní pomocník v boji proti mšicím. Pokud mu vytvoříte jednoduchý úkryt v podobě malé papírové krabičky či zavěšeného hliněného květináče, můžete jej přesouvat z místa na místo dle potřeby působení.

 

Žáby, ježci, ptáci a další
A nakonec nezapomínejme ani na další užitečné obyvatele naší zahrady, jimiž jsou bezesporu žáby (hlavně ropuchy), ježci, ještěrky a ptáci. Tito pomocníky aktivně likvidují nejrůznější škodlivý hmyz a malé slimáky, kteří dovedou udělat na záhonech pěknou paseku. Největší spotřebu mají v období mláďat a na zimu jim na oplátku můžeme připravit dostatečné útočiště (krmítka, skuliny, keře…). Když příroda pomáhá, musíme jí to oplácet.

X