k

If you’d like to try an alternative to classic porcelain, then Tonda is the perfect complement to your home.

Newsletter


Follow us

NEWSLETTER

Chcete vědět jako první o novinkách a slevách v e-shopu?


Hledat

Jednoduché dorty ke Dni dětí

Důvod k oslavě se vždycky najde, a když se jedná o naše potomky, toto pořekadlo platí dvojnásob. Děti potřebují vědět, jak moc jsou pro nás důležité a že nám na jejich životech opravdu záleží. A právě proto slavíme 1. června – tento všemi oblíbený svátek – Mezinárodní den dětí.

První impulz pro založení tohoto skvělého svátku se objevil v Turecku v roce 1920 během Turecké války za nezávislost, nicméně pravidelně slavit jsme ho začali až po druhé světové válce v roce 1949, kdy jej Mezinárodní demokratická federace žen ustanovila na 1. června. Od té doby ho slaví 145 zemí celého světa a každá z nich podle trochu jiné tradice. Například v Nové Guinei trvají oslavy celý měsíc! V Čechách pro naše nejmenší připravujeme dny plné zábavy, malé dárečky a ve školách se většinou neučí. Co si tento den ale rozhodně zaslouží je domácí dort pro oslavence, na kterém si pochutná celá rodina. Prošmejděte zahrádku, zapojte sezónní ovoce a zeleninu a především pořádnou dávku vlastní kreativity a ukažte dětem, že i dospělí umí slavit!

 

Mrkvový dort
A na závěr jedna nesmrtelná klasika. No jasně, máme na mysli starý dobrý mrkvový dort. Mrkvičku můžete použít z vlastní zahrádky nebo si pro ni skočte na trh. Kromě mnoha nejrůznějších zdraví prospěšných látek mrkev obsahuje betakaroten, zázračnou látku pomáhající našemu organismu s mnoha zákeřnými chorobami. Tepelnou úpravou se zelenina stává snáze stravitelnější, a tak se nemusíme bát, že o veškeré zdravé látky přijdeme.

Připravit ale vážně povedený dortík z mrkve nesvede jen tak každý, a aby si na něm pochutnaly i vaše děti, záležet si musíte nechat dvakrát tolik. V našem receptu polevu ozdobíme lístky máty, na kterých jemným namočením do rozpuštěné čokolády vytvoříme křupavou krustu. Tak se do toho pusťte a oslavte tento významný den v plné parádě. Nebo můžete přidat i jedlé květy, které dort ozvláštní.

 

Bude mrkvový dort tím pravým pro vaše ratolesti? Připravte ho podle receptu z Herbáře.

 

Palačinkový dort
Mňam, palačinky! To je snad ta nejlepší snídaně, ale i oběd nebo večeře… zkrátka a dobře, správně připravenými zlatavými palačinkami nezkazíte žádný moment. Místo motání do ruliček je tentokrát zkuste naskládat do komínku přesně tak, jak to znáte z amerických filmů, pořádně promázněte domácí zavařeninou z loňské sklizně a může se slavit! Recept na tento dort pochází ze staré tradiční kuchařky našich babiček a tak dortík i působí. Když zavane kuchyní vůně pečícího se těsta spolu s rozpouštějícím se máslem, jako bychom se i my vrátili do dětských let do babiččiny kuchyně. Ačkoli především kvůli zvýšení trvanlivosti už i ony dokázaly ocenit kouzlo přepuštěného másla, což recept dělá o něco zdravějším a stravitelnějším. Ghí je totiž mnohem čistší, nezvyšuje hladinu cholesterolu a zachovává mnoho minerálů a vitamínů, takže si na vašem skvělém palačinkovém dortu může pochutnat celá rodina.

 

Palačinkový dort je klasika, která nikdy neomrzí. A co víc, zdobení a příchutě si můžete vybírat podle nálady! Recept na palačinkový dort najdete zde.

X