k

If you’d like to try an alternative to classic porcelain, then Tonda is the perfect complement to your home.

Newsletter


Follow us

NEWSLETTER

Chcete vědět jako první o novinkách a slevách v e-shopu?


Hledat

  • Váš nákupní košík je prázdný

Jedlé květy z polí i luk

Ano, člověk jí i očima, a pokud používá ty správné květy, ne chemicky ošetřované nebo sbírané v přírodě zasažené i jen zbytkovými postřiky, může si být jist, že vytvoří pokrm s přidanou hodnotou, nejen estetickou. Sbírejte pouze vám dobře známé byliny a zkoušejte je s opatrností. Pravidlo zní: nemusím ochutnat opravdu vše. Toto je můj výběr jedlých květů. Poznáte je všechny?

 

Brutnák lékařský
Borago officinalis
Jedlá je celá rostlina mimo kořen. Květy i listy chutnají po okurkách, výborně se proto hodí do nakládaných okurek, salátů a ochucených octů. Ozdobí i chlebíčky i muffiny.

 

Pelargonie
Pelargonium
Existuje 200–300 druhů těchto velice aromatických bylin. Pro kreativitu v kuchyni se nejvíce hodí voňavý mátový, citronový nebo po růžích vonící muškát včetně listů.

 

Chrpa polní
Centaurea cyanus L.
Krásné květy vám ozdobí dorty i saláty a potěší nejen vaši mysl, ale i churavé oči. Chrpu mám moc ráda v čaji, který krásně obarví.

 

Levandule lékařská
Lavandula angustifolia
Léčivé květy jsou skvělé v sušenkách. Levandulové mlsání vám může ulevit od bolesti hlavy nebo nervozity. Levandule snese tepelnou úpravu.

 

Řebříček obecný
Achillea millefolium L.
Nádherně ozdobí velký dort. Hodí se i s listem do polévky nebo k pečenému masu.

 

Hvozdík karafiát
Dianthus caryophyllus
K jídlu se hodí barevné okvětní lístky bez kalichů. Květy nemají výraznou chuť. Krásně ozdobí bowli, salát, bylinkové máslo i muffiny.

 

Čekanka obecná
Cichorium intybus
Vynikající listy, mírně chutnající po rukole, doplní v salátu jemný květ i s kalichem. Ozdobí i sladkosti.

 

Cuketa
Cucurbita pepo
Cuketový květ je vhodný k plnění sýrem, rýží nebo jinou slanou náplní. Používají se samčí květy, které neobsahují tvrdý, hořký pestík. Ten se dá ale opatrně vyloupnout.

 

Dobromysl obecná
Origanum vulgare
Kvetoucí oregano často přidávám k nakládané pečené zelenině v oleji nebo do rajčatových salátů.

 

Jetel plazivý
Trifolium repens
Bílé bambulky jetele ozdobí váš talíř a z bílých kalíšků můžete sosat nektar.

 

Sedmikráska chudobka
Bellis perennis
Sedmikrásku někdy přidávám do studeného macerátu ke květům bezu na přípravu sirupu. Ozdobí vaše pokrmy skoro celou sezonu. Jen ji nevařte, nemá to ráda.

 

Třapatka nachová
Echinacea purpurea
Dědek kořenář přidává její květ a list do čajů a extraktů. Dort ozdobí náramně a okvětní lístky udělají v nápojích velkou parádu.

 

Měsíček lékařský
Calendula officinalis
Okvětní lístky můžete přidat do těst na dorty, buchty i nudle. Květy, nať i listy rozmixujte do smoothie.

 

Topolovka růžová
Althea rosea
Topolovka má příjemnou chuť a je výborná nejen na zdobení, ale hlavně do čajů. Pokud ji konzumujeme zasyrova, tak bez okvětního kalichu, je tvrdý a chlupatý.

 

Černucha setá
Nigella sativa
Květy jsou malým uměleckým dílkem. Zdobte jimi své slané i sladké výtvory zastudena.

 

Sléz maurský
Malva mauritiana
Květy krásně barví, proto jsou skvělé do čajů, kaší, rýže nebo polévky. Plody i poupata se dají naložit jako kapary a využít stejně. Syrové květy jsou velmi křehké.

 

Lichořeřišnice větší
Tropaeolum majus
Je krásná na chlebu s vaječnou pomazánkou. Je provokativně štiplavá v bylinkovém másle. Listy, nať, květy i plody můžete vmíchat do salátu.

 

Popenec obecný
Glechoma hederacea
Popenec je aromatická bylina, která je výborná v polévkách. Můžete ho přidat k masu i do ochuceného másla nebo do salátu.

 

No řekněte sami, věděli jste, kolik se toho z našich luk a zahrad dá vlastně sníst? A nejenom sníst: Také naložit, fermentovat, macerovat, zavařovat… A spoustu takových rad a tipů najdete v naší 5. kuchařce Vaříme podle Herbáře!

X