k

If you’d like to try an alternative to classic porcelain, then Tonda is the perfect complement to your home.

Newsletter


Follow us

NEWSLETTER

Chcete vědět jako první o novinkách a slevách v e-shopu?


Hledat

Jak na osvěžující domácí nanuky

No jo, léto je tady. Všude spousta dozrávajících plodů a kvetoucích bylinek, které přímo prosí o sklizení. Nyní přichází ta správná doba na vyprázdnění všech šuplíků mrazáků. Proč? No protože je naplníme těmi nejlepšími nanuky, co jste kdy ochutnali!

 

K výrobě domácích nanuků nepotřebujete speciální vybavení. Stačí jen silikonové či plastové formičky, ale jak si jistě z dětství pamatujeme, i takový prázdný kelímek od jogurtu skvěle poslouží. Sežeňte plochá dřívka, očesejte zahrádku, ovocné stromy a kvetoucí bylinky a pusťte se do toho. Nebojte se experimentovat, nedá se toho příliš pokazit. A nakonec pozvěte rodinu, kamarády nebo sousedy, ať vám s konzumací pomohou. Protože to je na tom nejkrásnější – zmrzlině prostě nikdo neodolá!

 

Bezové a smetanové nanuky

Tak bezovku jste si už do zásoby určitě udělali a teď přichází ta pravá chvíle si ukázat, že se dá využít nejen jako základ pro geniální domácí limču. Kdekdo si letní mlsání pojí s nezdravou dávkou cukru a dalších nelibých ingrediencí – my ale umíme mlsat zdravě a ve stylu. Bezová šťáva funguje jako sladidlo, ale hlavně obsahuje spoustu vitamínů a zdraví prospěšných látek. Ostatně stejně jako další suroviny našeho receptu. Například taková arónie neboli černý jeřáb je plná antioxidantů a dokáže bojovat proti spoustě chorob. Rakytník je naopak přímo nacpaný vitamíny (především C, ale také A, D, F, K, B) a společně spolu fungují jako parádní energetická bomba. Prostě ideální zdravé osvěžení pro celou rodinu.

 

O zdravotních kvalitách bezu už asi nikoho přesvědčovat nemusíme. Proto nemusíte otálet ani s výrobou bezového nanuku! Návod na výrobu hledejte zde a přejeme zdravé mlsání!

 

Nanuk s jogurtem a borůvkou

Tyhle nanuky jsou ale vážně něco. A přitom tak jednoduchá příprava! Můžete použít i ovoce zamražené, ale uprostřed ovocné sezóny je to skoro hřích. Vydejte se na zahradu pro jahody, třešně, rybíz a maliny, do lesa pro trochu ostružin a borůvek a všechny základní suroviny máte připravené. Na tomto receptu je skvělé, že jeho složení můžete upravovat podle toho, co vám na zahradě právě roste. Navíc, jak všichni dobře víme, čerstvé ovoce přináší zdroj mnoha zdraví prospěšných látek a rychlým zamražením je ve zmrzlině dokážeme uchovat. A víte, jak dokonale funguje při ochlazování bílý jogurt? Nejen že dle čínské medicíny patří mezi ochlazující potraviny, také je velmi lehký na trávení, a organismus tak na jeho zpracování nemusí vynakládat příliš mnoho energie. A navíc ta chuť! Zkuste to a uvidíte.

 

Jen těžko se odolává zmrzlinám z čerstvého ovoce a už vůbec nikdo neřekne ne ovocné zmrzlině doma vyrobené. Připravte si i tu svojí. Recept najdete zde.

 

Smetanový s matcha

Smetanová zmrzka je prostě klasika, nicméně koupit si takovou z originálních ingrediencí není zrovna snadný úkol. Pokud zrovna nekorzujete italskými ulicemi, nezbývá než si takový skvělý smetanový nanuk připravit doma. A přitom je to tak snadné! Důkladně našlehaná smetana doslazená fialkovým cukrem a bezem okouzlí naprosto každého, a jestli toužíte po malém experimentu, zkuste přidat ovoce či jiné ingredience podle vlastní chuti. Třeba matcha tea a pistácie! Matcha je speciálně pěstovaný a upravený zelený čaj původem z Japonska plný přírodních minerálů, vitamínů a antioxidantů. Navíc přirozeně povzbuzuje metabolismus a mozkovou aktivitu, takže se po něm budete cítit jako znovuzrození. Zelený prášek matcha přemění krémovou smetanu na famózní brčál. Jednoduše geniální kombinace chutí a barev!

 

Smetanový nanuk s matchou ocení nejen děti pro jeho barvu, ale i rodiče pro jeho povzbuzující účinky. Recept na povzbuzující brčál najdete zde.

 

Nanuky proti nachlazení

No a nakonec, jak jinak, ta největší perla. Už jste někdy slyšeli, aby si nemocný místo horkého čaje v posteli pochutnával na ledově mražených nanucích? Ve skutečnosti však ledová zmrzlina nachlazenému organismu ne nanuk uškodí, naopak znecitliví podrážděný krk a uleví od zvýšené teploty. Není tedy důležité skupenství, ale léčivé účinky připravené tinktury. My jsme se rozhodli spojit příjemné s užitečným a vytvořili jsme silné chutné nanuky, které můžete nejlépe připravit právě nyní z čerstvých plodů a v mrazáku nám vydrží až do zimy. Výluh z kořenů třapatky nachové či úzkolisté skvěle pomáhá proti kašli a zánětům horních cest dýchacích. Feferonky znecitliví sliznici a uleví od bolesti a zázvor i šalvěj vyniká protizánětlivými účinky. Navíc všechny tyto suroviny patří podle čínské medicíny do skupiny teplých potravin. Zmrzlina tak schladí rozpálené tělo, ale přísady jej ve výsledku dokonale prohřejí a nastartují obranyschopnost. Prostě dokonalost! Ale pozor – obsahují alkohol, takže tato zmrzka je pouze pro dospělé.

 

Nanuky proti nachlazení kombinují sílu domácí medicíny s osvěžující dobrotou. Připravit si je můžete podle receptu z Herbáře.

X