k

If you’d like to try an alternative to classic porcelain, then Tonda is the perfect complement to your home.

Newsletter


Follow us

NEWSLETTER

Chcete vědět jako první o novinkách a slevách v e-shopu?


Hledat

  • Váš nákupní košík je prázdný

Hurá na jarní bejlí

Jaro přináší spoustu nových vůní, barev a chutí. Ve svěžích vykukujících bylinách ukrývá ty nejcennější přírodní poklady, které nám může nabídnout, a je jen na nás, abychom s nimi dokázali co nejlépe naložit. Každá rostlinka je dobrá na něco jiného a společně vytvářejí neuvěřitelný koktejl zdraví prospěšných látek. Staňte se i vy letos příležitostným kořenářem a vydejte se s nůžkami a košíčkem vstříc sběru divoce rostoucích bylin. Tyhle všechny můžete sníst – no není to fascinující? Mňam! Úplně cítím to zdraví a vitalitu. Tak si taky uždibněte něco málo z těch jarních pokladů.

 

Sedmikráska chudobka
Krásná sedmikráska láká nejen svojí krásou, ale i chutí. Každé jídlo, polévku či dezert vynese k výšinám. Na dozdobení nebo do salátu – geniální. Obsahuje vysoký podíl zdraví prospěšných látek, jako jsou třísloviny, hořčiny, saponiny, minerály a mimoto také spoustu vitaminu C.

 

Kopřiva dvoudomá a žahavka
Na kopřivu se často chodí v rukavicích, přitom ale jemné požahání může být jedině k užitku. Působí totiž proti revmatickým potížím a obrňuje tělo. Krom toho je plná hořčíku, vápníku, draslíku, fosforu, jódu a taktéž vitaminu A, C a B2. Předchází krvácivým onemocněním, zlepšuje trávení a zažívání a pomáhá s nejrůznějšími kožními onemocněními. A nezapomeňme na její famózní detoxikační účinky.

 

Řebříček
Řebříček neboli myší chvost je výborná antimykotická, antibakteriální a protizánětlivá bylina. Pomáhá při zažívání a trávení, ale také při bolestech břicha či ženských potížích. Je velmi rozšířený a natrháte jej tak téměř na každé louce či zahradě.

 

Česnek medvědí
Medvědí česnek, to je prostě král jara. Vždyť už jsme si toho o něm taky spoustu napsali. Kromě silných detoxikačních účinků pomáhá k pročištění střev a jater a tlumí úzkost či závratě. No a v neposlední řadě nesmíme opomenout ani jeho geniální chuť hodící se k výrobě pesta, polévky, těstovin či jen tak na čerstvé pečivo.

 

Smetanka lékařská
Přesně tak, řeč je o klasické pampelišce. Tu můžeme zpracovat komplet celou – od květu, přes list až po kořen. Spolu s kopřivou a medvědím česnekem jsou nejsilnějšími jarními antioxidanty. Z kořene připravíte skvělou kávu, list přidáte do salátku a květ si užijete v medu nebo pampeliškovém víně.

 

Šalvěj
Šalvěj se nejvíce užívá při výrobě nejrůznějších čajů, nálevů a kloktadel. Dezinfikuje drobné ranky a záněty a ulevuje při bolestech v krku či nachlazení. Vitamin B navíc podporuje dobrou náladu a krom lidového léčitelství se neztratí ani v kuchyni při výrobě nejrůznějších pokrmů či drinků.

 

Jetel
Jetelíček natrháme snad všude a pro naše zdraví vykoná velkou službu. Obsahuje třísloviny, glykosidy, pryskyřice, silice a další zdraví prospěšné látky s dezinfekčními účinky. Mimo to v něm najdeme i hodnotné minerální látky.

 

Fialka
A jak je na tom překrásná fialka? Ta se hodí nejen do vázy, ale také do salátů, k ozdobě jídel či k přípravě fialkového cukru či sirupu. Je bohatá na vitamin C, flavonoidy a rutin a další látky. Zajímavou schopností je úleva při bolestech v krku, při onemocnění průdušek či chrapotu a kašli.

 

Petržel
Ne nadarmo se říká: „Petržel, abys dlouho vydržel“. Tato bylina totiž obsahuje unikátní kombinaci živin, díky nimž se řadí mezi superpotravinu. Udržuje mladistvou pleť, působí preventivně proti rakovinnému bujení a navíc je extrémně bohatá na chlorofyl čistící krev a podporující tvorbu červených krvinek.

 

Rozrazil
Až vyrazíte na sběr rozrazilu, pamatujte, že nejúčinnější byliny jsou ty, které rostou pod duby na kraji lesů. Takové naprosto skvěle čistí krev, pomáhají léčit chronické ekzémy a ulevují při revmatických potížích. Mimoto rozrazil výrazně zlepšuje psychické stavy a napomáhá k duševní rovnováze a vnitřní pohodě.

 

Rebarbora
Rebarboru neboli reveň naleznete jak na zahradě, tak i ve volné přírodě. A ačkoli se řadí mezi zeleninu, skvěle se hodí například do koláčů s drobenkou. Mimo to je ale plná zdraví prospěšných minerálních látek jako hořčík, fosfor, železo, jód, draslík a mangan. Detoxikuje organismus, podporuje metabolismus a aktivuje energii buněk. No, co víc si přát.

 

Mateřídouška
Ach, ta mateřídouška, její vůně se line vzduchem jako ten nejkrásnější parfém. Možná právě proto tak intenzivně pomáhá s většinou ženských obtíží. Taktéž pomáhá pro zmírnění příznaků mnoha závažných onemocnění a ve formě čaje bojuje proti únavě.

 

Mochna
Ačkoli mochnu potkáme téměř při každé procházce travou, v lidovém léčitelství se jedná o méně známou bylinu. Přitom obsahuje mnoho prospěšných látek jako flavonoidy, hořčiny, organické kyseliny, pryskyřici, vitamin C a mnoho dalších. Tak na ni nezapomínejme.

 

Hluchavka nachová
Už jste někdy zkoušeli z váčků hluchavky vysát tu slaďoučkou šťávu? Zkuste to, přijdete si jako včelkyJ. Krom toho se odvary z listů skvěle hodí na léčení popálenin či jako dezinfekce a při vnitřním užití čistí organismus. Zklidňuje stres a uvolňuje mysl, takže pomáhá při zvýšeném stresu. Ale co si budeme povídat, lepší je se nestresovat, že ano.

 

Jitrocel
No a nakonec ten náš slavný jitrocel. Ten najdeme kolem většiny lučních cest, díky čemuž se mu právě „král cest“ přezdívá. Jitrocel čistí krev, tlumí astma a příznaky bronchitidy, pomáhá při hojení ran a tlumí kašel. Je to holt takový náš malý zázrak.

 

A kromě toho lučního bejlí si můžete vypěstovat spoooousty vlastního – na zahradě i v truhlíku. Tak sázíme!

X