k

If you’d like to try an alternative to classic porcelain, then Tonda is the perfect complement to your home.

Newsletter


Follow us

NEWSLETTER

Chcete vědět jako první o novinkách a slevách v e-shopu?


Hledat

Exotické původní i staré české odrůdy z mojí zahrady

Nejlepší zelenina a ovoce, co znám, je ta čerstvě utržená ze záhonu. Ten s láskou opečovávám. Celou sezonu plodí, co mu příroda dovolí, a já velebím každý kousek naší čisté půdy. Jahody podrůstají kostivalem, v salátu bují měsíček, brutnák se vysemenil do česneku a plevele je všude, kam se podíváš… To pletí je můj největší relax. I když se mi do něj často nechce. Ale když se zaposlouchám do zpěvu ptáků, slunce mě hřeje do zad a kocour se vedle mě líně válí v hlíně, jsem tak normálně a nehystericky šťastná.

 

Letos se zase něco urodilo… A protože se sezona pomalu uzavírá a na zahradě mě čeká ještě hodně práce, aby si mohla (ona i já) odpočinout, chci se s vámi ještě podělit o své letní výpěstky, které vám ukazuju i v Herbáři (můžete se podívat zde), protože tam léto nikdy nekončí. Pěstujte, sklízejte a vařte si svou nejlepší zeleninu a ovoce. Nikdy omrzí ani původní odrůdy (víc si o nich můžete přečíst zde). Třeba vás inspiruje nový Herbář nebo moje nová kuchařka. Protože dobře jíst a žít chce každý, ne? Co se letos urodilo? Tady je můj malý výběr…

 

Rajčata dívčí prs

Rajčata miluju. Tahle oranžová nádhera je původní česká odrůda rajčete „Dívčí prs“. Kyselá rajčátka typického tvaru. Koho to napadlo je takhle pojmenovat? Proč, je asi jasné…

 

 

Rajče divoké

Semínka jsem dostala za lístky do divadla. Roste v keříku, který má početné větve dlouhé až metr. Tvoří malinké kulaté plody, takové zobání pro děti, rovnou z větviček. Nešlechtěná chuť, ale zato nejroztomilejší rajče.

 

 

Okurky

Okurky salátovky nesmí ve skleníku chybět. Stará anglická odrůda telegraph. Dlouhá rovná okurka má jemnou chuť a tenkou slupku. Anebo… Stará japonská odrůda okurky. Zahnutá a nejvíc ostnatá salátovka, co jsem zatím viděla. Chutná skvěle máslově. A teď si vyberte…

 

 

Marocká dýně

Tato dýně byla v Americe vyhlášena jako nejkrásnější dýně světa. A nádherná teda je, jako z pohádky. Na dušičky ideální.

 

 

Znojemské okurky

Klasická a pro mně nejchutnější česká odrůda okurek. Lahodná okurčička v nejlepší domácí bio kvalitě. Tady už je schválně přezrálá, na semínko. Krocany nevzrušuje.

 

 

Česnek

Nejlepší je ten, co se zasadí už na podzim. Na statku se mu moc nedaří, tak jsem šťastná aspoň za těch pár malých paliček. Český česnek je k nezaplacení.

 

 

Vojáčkové fazole

Nejpoetičtější fazolky co znám. Celý regiment vojáků na vás vypadá ze zaschlých lusků při loupání. I když se jich tolik neurodí, na mojí divoké zahradě nesmí chybět.

 

Pokud chcete příští sezónu vypěstovat taky takové skvosty jako já, prohlédněte si náš semínkový e-shop a nezapomeňte! Vánoce se blíží a na našem e-shopu najdete spoustu inspirace na vánoční dárky nejen pro české zahrádkáře. 

X