k

If you’d like to try an alternative to classic porcelain, then Tonda is the perfect complement to your home.

Newsletter


Follow us

NEWSLETTER

Chcete vědět jako první o novinkách a slevách v e-shopu?


Hledat

  • Váš nákupní košík je prázdný

Dekorativní polaz

Výroba polazu je tradice, na kterou se málem už zapomnělo. Naši předci si tento dekorativní předmět věšeli v době slunovratu do světnice, aby jim připomínal, že po tmavé zimě opět přijde slunce. Výzdoba i pokrmy měly v době Vánoc svůj význam. Například kynuté těsto a hrách měly zajistit prosperitu a růst majetku. Makovice a šípek symbolizují plodnost a červená barva přinášela zdraví a ochranu. Je tedy jen na vás, jak si polaz ozdobíte a zda se budete snažit, aby si zachoval dávnou symboliku, nebo si vytvoříte symboliku svojí. Chce to jen trpělivost a nutno dodat, že i trpělivost.

Ingredience

1 polystyrenová koule
lepidlo
mech
1 špendlík
2 balíčky špejlí
provázek na zavěšení
3 archy barevného papíru
200 g zlatých rozinek
200 g tmavých rozinek
200 g šípků
zhruba 1 m červené stužky

Postup

Na polystyrenovou kouli nalepíme mech, zapíchneme do ní špendlík a provlékneme provázek na zavěšení. Z barevného papíru vystříháme kolečka o průměru zhruba 3 cm a uprostřed uděláme dírku. Na špejle navlékneme papírové kolečko a rozinku či šípek, některé špejle ovážeme mašličkou. Špičky špejlí namočíme do lepidla, zapícháme do koule po celém obvodu a zavěsíme.

 

O polazu a dalších krásný staročeských tradicích si můžete přečíst v knize Hody, půsty, masopusty od Kamily Skopové. Objednat si jí můžete kliknutím na obrázek. A pokud si chcete připomenout díl Herbáře, kde se polaz objevil, klikněte sem.

X