k

If you’d like to try an alternative to classic porcelain, then Tonda is the perfect complement to your home.

Newsletter


Follow us

NEWSLETTER

Chcete vědět jako první o novinkách a slevách v e-shopu?


Hledat

Co ukrývá krása řezaných květin

Ani nevím proč, ale aranžované pugéty řezaných květin z obchodu prostě osobně nemám moc ráda. Tak od mládí. Moji kamarádku Janu to dost překvapilo. Jsme přece herečky a náruče plné květin k naší práci patří. 🙂 Já mám prostě radši kytky na louce nebo na záhonku, a když už, tak je natrhané skládám do vázy společně s bylinami, různým plevelem nebo větvičkami. Také občas zajdu k sousedce a nakoupím si u ní druhy, které na zahradě nemáme, a já jen tiše závidím, jak se jejím mečíkům daří. 🙂 Na druhou stranu, také nakupuji květiny pro druhé, kteří je naopak ocení. Znáte to, rychlá (nebo pomalá, když je na výběr) akce v klasickém květinářství, listy postříkané leskem a pytlíček s „výživou“ přicvaknutý k papírovému obalu. A jaká je to krása! Ani mně v tu chvíli nenapadalo, co si vlastně odnáším domů a že by pěstování řezaných květin mohlo něco znamenat pro ekosystém, potažmo pracovníky na plantážích, než jsem narazila na zmínku o ekologickém pěstování okrasných rostlin u nás a květinářstvích, které se tímto druhem podnikání živí. Pátrala jsem tedy dál a fakta o květinovém velkofarmaření v Africe a Asii mě naopak dost nemile překvapily. No, když jsem na pumpě objevila stále čerstvou růži v plastové krabičce, které není radno se dotýkat, byla jsem plná otázek. Čím je asi napuštěna, že ani za 100 dní nezhyne? Tenhle článek může působit zprvu mírně depresivně, i když jde o krásu květů, ale nebojte, rozuzlení přijde brzy a pozitivní sdělení se dostaví díky pěstitelům a květinářům, kteří nám nabízejí třeba kytky od potoka. 🙂 Tak začneme zostra…

Znečišťování vody i půdy nadužíváním chemie
98 % řezaných květin na českém trhu je dováženo z květinových farem v zemích severní a jižní Afriky, jihovýchodní Asie a střední či jižní Ameriky. Tyto obří pěstírny zde vyrůstají kolem velkých vodních toků, ze kterých vyčerpávají vodu potřebnou pro život místních obyvatel a zvěře. Spodní vody k tomu zatěžuje množství chemikálií užívaných během celého procesu pěstování. Ve většině rozvojových zemí se totiž legálně užívají chemikálie, které byly v Evropě i USA již před mnoha lety pro své karcinogenní účinky striktně zakázány. Nadprodukce řezaných květin taktéž zabírá půdu pro pěstování životně důležitých surovin pro místní obyvatele a zbytky chemických postřiků znehodnocují její výživový potenciál, takže už se na ní dále nedají zdravé plodiny příliš dobře pěstovat.

 

Neférové pracovní podmínky
Stejně jako mnoho obchodních odvětví ani trh s květinami se nevyhne stinným sociálním aspektům neakceptovatelných pracovních podmínek – zdravotní rizika, absence kontroly používání toxických hnojiv, dětská práce nebo neadekvátní mzda. Jádro pudla je zakopáno ve vlastnictví farem nadnárodními společnostmi, které ekologické a sociální dopady svého podnikání neřeší. Naštěstí i tady roste počet uvědomělých podnikatelů, kteří naopak v dobrých pracovních podmínkách zvyšují procento zaměstnanosti v rozvojových zemích a dávají tak místním obyvatelům šanci na lepší život i životní prostředí.

 

Doprava
Při návštěvě klasického květinářství si zřejmě málokdo z nás uvědomí, jakou cestu zakoupené růže, kaly či gerbery musely podniknout, aby se dostaly na české pulty. Po vypěstování a důkladném chemickém ošetření jsou veškeré květiny naloženy a odvezeny na květinovou burzu do Amsterodamu, kde je každou minutou prodáno více než 50 tisíc kusů rostlin. Odtud dále putují do cílových zemí, kde jsou distributory rozebrány a nabízeny za pulty květinářských krámků. Odběrateli však není pouze Evropa, ale například i USA, letové trasy jsou tak zbytečně několikanásobně prodlužovány. Jen do Čech se z Holandska ročně doveze více než 40 milionů řezaných květin.

 

Jde to i jinak
I když nám všechny tyto informace na radosti z pugétu nepřidají, existují naštěstí jiná řešení a možnosti. V současné době se v Čechách do popředí protlačují místní pěstitelé, květináři a uvědomělí zahraniční producenti. Možností nákupu těch správných květin tak den za dnem přibývá. Jak říká Míla Hilgertová (Kytky od potoka): „Jako spotřebitel si dnes můžete vybrat. Máte možnost dát si do vázy květiny, které voní a jsou živé a krásné, mají příběh a můžete znát jejich pěstitele.“ Míla trefně dodává: „Já osobně to mám asi jako s jahodami – jím je už jen v červnu, když je sezóna. V lednu si na ně ani nevzpomenu. V zimě si do vázy dám třeba větvičky nebo sušené květiny, zkrátka to, co je k dispozici.“ Kdo jsou tedy místní květináři a je možné nakoupit i Fair trade květiny?

 

Řezané květiny s certifikátem
Ano, jednou z přijatelných alternativ jsou květiny s označením Fair trade. Květinová produkce totiž také nabízí pracovní příležitosti v místech s velmi nízkou zaměstnaností a díky certifikacím dokážeme rozlišit, které produkty pochází z etických farem. Nejrozšířenější evropskou certifikaci představuje modrozelená známka Fair trade spravovaná organizací Fairtrade International. Ovšem velmi známou a prověřenou certifikací je například i holandská známka Fair flowers fair plants (FFP). Růže s tímto certifikátem si můžete objednat na www.florea.cz. Fair trade květiny koupíte ve specializovaných květinářstvích jako například v Kvítí z lesa na Nových Sadech v Brně nebo v Green Decor v Husitské v Praze.

 

Lokální pěstitelé a květináři
S láskou natrhaná květina na louce či vlastním záhonku potěší nejvíce, pokud ale takovou možnost nemáme, můžeme si je nechat natrhat a svázat na objednávku k různým příležitostem nebo přímo vypěstovat profesionály. Takové květiny nabízejí například české květinové farmy Loukykvět, Staré zahradnictví Dolní Měcholupy, Řezanka či Kytky od potoka. Tyto farmy obnovují tradici českého pěstitelství zapomenutých a tradičních druhů českých květin. Farmáři dbají na ekologické zásady a květinám se tak dostává přirozeného prostředí růstu bez přidané chemie či rychlení. O každý květ je s láskou postaráno a vzrostlí jedinci pak samostatně či svázaní v kyticích putují do vybraných květinářství, k vám domů nebo na nejrůznější farmářské trhy. Ačkoli se tito malopěstitelé často potýkají s nepřízní počasí a dalšími neodhadnutelnými přírodními vlivy, ceny květin jsou stále přijatelné a kromě krásného pugétu získáte i dobrý pocit.

Dalšími ekologicky i eticky smýšlejícími květináři, kteří vám uvážou nádherné a „čisté“ kytice, jsou www.efemer.cz, www.domacikvetinarstvi.cz, www.plevel.cz a www.wegrowflowers.cz . A když už není zbytí, nemáte zahradu, nadšeného souseda nebo prostě spěcháte, vybírejte si v květinářství hlavně sezónní květiny nebo ty, které ve váze déle vydrží – chryzantému, hvězdník, alstromérii nebo lilii. Věřte, že jeden krásně rozkvetlý květ, s láskou darovaný, udělá stejnou radost jako nablýskaný pugét.

 

X